Wróć do strony głównej.
Maja 01, 2024, 05:17:04 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Dwujęzyczność i podejrzenie autyzmu u 10tygodniowej dziewczynki  (Przeczytany 10119 razy)
Esperanza
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Maja 28, 2016, 01:11:40 »

Dzień dobry Pani Jagodo,

Na wstępie chciałam zaznaczyć, że podziwiam Pani konsekwencje i serdeczność w odpowiadaniu na wiadomości. Żeby szanować Pani czas starałam się znaleźć podobną do naszej sytuację, ale nie udało mi się, jednak wiele wiadomości było bardzo pomocnych.

Moja córeczka jutro kończy 10 tygodni. W 7 tyg położna zwróciła mi uwagę na pewne nieprawidłowości i zaczęła się lawina złych informacji i moje obawy. Okazało się też, że obejmują nas wszelkie hipotetyczne przyczyny autyzmu, czyli: starszy wiek ojca (40 lat), ciąża zagrożona (mam Trombofilie i 2 poronienia za sobą oraz poronienie bliźniaka w ciąży z córeczką, stosowałam sterydy do 22 tc oraz heparyne do końca), córeczka urodziła się przez CC gdyż spadło tętno - zagrożenie zamartwicy porodowej, ale dostała 10 pkt, 6 dni po urodzeniu dostała antybiotyk przez żółtaczkę, a dokładniej podejrzenie infekcji (niesłuszne), ja brałam w ciąży duże ilość kwasu foliowego i b12.

Obawiam się autyzmu, gdyż: córeczka ma słabe napięcie mięśniowe i nie łączy rączek, podnosi główkę na brzuszku, ale nieprawidłowo, podnoszona za ręce do góry nie trzyma główki, bardzo wygina się w tył patrząc do góry/za siebie, mocno przywodzi biodra (od 2 tyg chodzimy na rehabilitację), kontakt wzrokowy jest coraz lepszy, ale musi leżeć na poduszce ortopedycznej, żeby "nie uciekać" do góry/w tył głową, wtedy śledzi przedmioty oczami oraz odprowadza nas wzrokiem i potrafi długo utrzymać kontakt, jaki pije z butelki też czasem patrzy nam w oczy, jednak rzadko kiedy patrzy na nas kiedy pochylamy się nad kołyską, moim zdaniem nas nie poznaje, nie sięga do przedmiotów, wydaje mi się, że nie odpowiada uśmiechem na uśmiech (chociaż mąż i rodzina twierdzą, że tak) raczej jak się wygłupiamy i to tez nieczęsto, odwraca głowę gdy hałasujemy grzechotką lub piszczałką, nie ma refluksu, a bardzo często ulewa nawet godzine po odbiciu, ma drżenie dolnej wargi i czasem kończyn, póki co wydaje dźwięki "a", "u", "auuu" i jak wzdycha to głośne "eeeee" oraz raz "agu", ma wiotkość krtani, wypycha językiem dolną wargę (tsh w normie), dość często ma otwarte usta (ale mąż ma otwarte usta na wszystkich niemalże zdjęciach z dzieciństwa i do tej pory często tak ma)

Logopeda z ośrodka wczesnej interwencji nie zauważył nic niepokojącego poza wysokim podniebieniem, ale ponoć to nic groźnego. Dwóch neurologów stwierdziło, że wymyślam, a jednego zaniepokoił tylko nieco słaby kontakt wzrokowy i kazał wrócić za 2 mce.

Cała rodzina uważa, ze popadłam w obsesję i bardzo chciałabym poznać Pani zdanie. Wiem, że mogę być przeczulona i pozostaje mi obserwacja dalszego rozwoju, ale już teraz widzę tyle rzeczy, które mnie niepokoją, że nie mogę przestać o tym myśleć, a wiem, że powinnam się uspokoić dla dobra córeczki. Przeczytałam, że terapeuci MK są w Gdańsku i należy się kontaktować przez Panią Magdalenę Gaweł, ale słyszałam tyle o niekompetentnych terapeutach, którzy bardzo szkodzą również i samej MK, czy o tych z Gdańska nie muszę się obawiać? I kiedy najszybciej mogłabym się z nimi spotkać, żeby zdiagnozować córeczkę? Czy warto się może z nimi spotkać nawet jeśli zbyt wcześnie na diagnozę po to, by zacząć Ją stymulować?
I dodam, że mieszkamy w trójmieście, ale mąż jest Hiszpanem i z przyzwyczajenia rozmawiamy w domu po hiszpańsku, natomiast ja do córeczki jak jesteśmy same mówię prawie zawsze po polsku, mąż po hiszpańsku. Czy będzie to dla Niej duża przeszkoda jeśli podejrzenie autyzmu by się potwierdziło?

Będę niezmiernie wdzięczna za Pani opinię. Pozdrawiam!
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Czerwca 18, 2016, 09:29:22 »

Dobry wieczór, dziękuję za ciepłe słowa, są dla mnie ważne, bo rzadko piszący biorą pod uwagę, że odpisuję tylko w wolnym czasie, którego wiele nie mam.
Przede wszystkim nie jest prawdą, że wiek ojca może wpływać na wystąpienie zaburzeń autystycznych. Autyzm jest zaburzeniem neurobiologicznym spowodowanym połączeniem wielu czynników.  Wczesna terapia pozwala zlikwidować zaburzenia rozwoju, bo mózg niemowlęcia jest bardzo plastyczny. Można go szybko "zepsuć" ale też szybko naprawić. Córeczka jest mała, nie można postawić diagnozy klinicznej (nazwać zaburzenia), ale można stwierdzić nieprawidłowości, na które możemy działać i je niwelować.

Proszę korzystać tyko z pomocy logopedów, którzy są na liście terapeutów MK (www.szkolakrakowska.pl). W Gdańsku to  Magdalena Szymczak.

W sytuacji dwujęzyczności proszę konsekwentnie stosować metodę OPOL (one-person-one-language). To oznacza, że nie może Pani mówić do Córeczki "prawie zawsze po polsku" ale ZAWSZE. Oczywiście Mąż po hiszpańsku a Państwo między sobą też po hiszpańsku, jeśli mąż po polsku mówi gorzej niż Pani po hiszpańsku.

Proszę rozpocząć ćwiczenia koncentrowania wzroku na specjalnych kartach do stymulacji wzrokowej (znajdzie je Pani na stronie www.centrumetodykrakowkiej.pl). Podczas pokazywania kart proszę wypowiadać sylaby, samogłoski, wyrażenia dźwiękonaśladowcze i wykrzyknienia (bach, bam, ach, oj). Z nieregularną częstotliwością odsłaniać twarz, by dziecko uczyło się koncentrować wzrok na twarzy.
 
Wiele ćwiczeń dla niemowląt znajdzie Pani w książce "Wczesna interwencja terapeutyczna" - www.we.pl . W kanale You Tube na naszej stronie znajdzie Pani filmik, na którym jest pokazana stymulacja wzrokowa dwumiesięcznego dziecka.

Proszę zastosować program "Słucham i uczę się mówić" - Samogłoski i wykrzyknienia, Wyrażenia dźwiękonaśladowcze. Głośniki trzeba ustawić po dwóch stronach łóżeczka, jeśli ich Pani nie posiada to źródło dźwięku od strony prawego ucha.

To są ćwiczenia, które polecamy także dla dzieci zdrowych. Chodzi o stymulację rozwoju. Proszę więc myśleć o tych działaniach w kategoriach "odżywiania mózgu" a nie terapii w sytuacji autyzmu.

Bardzo serdecznie pozdrawiam
JAgoda CIeszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!