Droga Pani Wioletto, niepokoi mnie ten regres związany ze szczepionką MMR> koniecznie trzeba rozpocząć stymulację rozwoju, bo wierzę w intuicję Matki.
Sugestie do ćwiczeń:
o śledzenie przesuwających się kart z naklejonym zdjęciem Mamy, Taty Babci/ Niani.
o skupianie wzroku na zabawce, którą dorosły porusza na stole,
o słuchanie programu słuchowego ("Słucham i uczę się mówić"
www.arson.pl) w słuchawkach (5-8 minut dziennie - nie jednorazowo),
o ćwiczenia słuchowe - śpiewanie dwóch wersów zwrotki piosenki do zabawki i poruszanie rytmiczne zabawką (zawsze w taki sam sposób) np. Zuzia lala nieduża, a na dodatek cała ze szmatek i Wio koniku, a jak się postarasz na kolację dojedziemy akurat i Uciekaj myszko do dziury, bo cię tu złapie kot bury. Po kilkunastu powtórzeniach śpiewamy dwa wersy piosenki i oczekujemy, że dziecko popatrzy na właściwą zabawkę,
o naśladowanie sekwencji ruchowych (zabawy autem, zwierzątkami itp. - zabawa ręką dziecka, czynności wykonywane powinny być nazywane przez dorosłego np. Auto jedzie, Kot pije mleko., Koń idzie itp. Należy mówić nieco głośniej, wolniej z charakterystyczną melodią wznoszącą, jak do niemowlęcia. Zawsze należy powtórzyć zdanie, można je modyfikować: np.: Kot pije mleko. Zobacz, kot ma mleko, kot pije mleko.
o elementy zabawy tematycznej - karmienie misia, lali, dorosłego,
o rozdzielanie klocków wg kolorów (do pudełek, miseczek lub słoiczków pomalowanych na czerwono i niebiesko wrzucamy klocki niebieskie i czerwone),
o wrzucanie klocków do pudełka,
o uderzanie rączką w bębenek,
o naśladowanie gestów: nie ma, pa pa, daj, brawo.
o manipulowanie klockami (najlepsze gumowe, miękkie, lekkie klocki, które łatwo utrzymać w dłoniach i obracać je
Konieczne jest dostarczanie dziecku kontaktów z twarzami ludzi i zabawek. Podczas karmienia, przewijania, zabawy ważne jest nieustanne utrzymywanie kontaktu wzrokowego.
Należy dziecku pokazać jak manipulować zabawkami (oglądać trzymając w dłoniach).
Trudności w utrzymaniu kontaktu z Panią nie są objawem "zmęczenia" bycia z mamą, ale sygnalizują problemy rozwojowe. Oczywiście może Pani zostawiać Synka z innymi osobami, to ważne doświadczenie dla dziecka, ale dla rozwoju intelektu i emocji dziecka najważniejszy jest kontakt z matką.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda CIeszyńska