Wróć do strony głównej.
Marca 29, 2024, 08:22:23 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Niewyraźna mowa dziecka  (Przeczytany 6505 razy)
olala
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Listopada 22, 2016, 09:42:59 »

Dzień dobry,
chciałam się poradzić w kwestii terapii mowy 3,5 letniego chłopca.
Chłopiec mówi bardzo niewyraźnie, najczęściej niezrozumiale dla otoczenia. Zrozumieć można jedynie pojedyncze słowa. Pojedyncze słowa  przez dziecko są wyraźniej wypowiadane niż w zdaniu. Występują liczne zniekształcenia o charakterze syntagmatycznym. W mowie dziecka pojawiły się wszystkie głoski, poza [sz, ż, cz, dż, r], które są zastępowane przez [s, z, c, dz, l]. Budowa jak i sprawność aparatu artykulacyjnego- prawidłowa, słuch fizyczny oraz fonemowy- prawidłowy, rozumienie- prawidłowe, lateralizacja- prawostronna. Chłopiec poza tym jest wycofany i zniechęcony.
Proszę o wszelkie rady jak powinna przebiegać terapia.

Z góry dziękuje za odpowiedź.
Mama, początkujący terapeuta.
« Ostatnia zmiana: Listopada 22, 2016, 09:57:58 wysłane przez olala » Zapisane
Natalia Antosz
Administrator
Jr. Member
*****
Wiadomości: 74


« Odpowiedz #1 : Marca 30, 2017, 09:48:24 »

Szanowna Pani,

należy niezwłocznie wprowadzić program "Słucham i uczę się mówić" rozpoczynając od części drugiej- "Sylaby i rzeczowniki" oraz "Trudne głoski". Następnie należy wprowadzić płyty z części trzeciej, czyli  "Sylaby i czasowniki", "Przyimki", "Odmiana rzeczownika". Czas trwania programu jest indywidualny dla każdego dziecka i wynosi od 10-30 minut. Należy także przeprowadzić diagnozę wszystkich funkcji poznawczych dziecka oraz wprowadzić ćwiczenia stymulujące lewą półkulę mózgu. Diagnozę funkcji poznawczych przeprowadzić można na podstawie publikacji Profesor J. Cieszyńskiej i Profesor M. Korendo, pt. "Wczesna interwecja terapeutyczna", w której opisane są również przykładowe ćwiczenia stymulujące rozwój poznawczy, językowy i społeczny dziecka. Polecam również prowadzenie Dziennika wydarzeń, który ułatwi dziecku powracanie do zdarzeń oraz przeżyć z przeszłości i opowiadanie o nich innym. Zachęcam jednak do kontaktu ze specjalistą, który z pewnością pomoże ustalić szczegółowy plan działania. Terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl.

Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Zasadni
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!