Wróć do strony głównej.
Kwietnia 25, 2024, 05:03:10 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Proszę o poradę, autyzm czy nie? 17 miesiecy  (Przeczytany 14863 razy)
monikamaciej
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Kwietnia 26, 2017, 10:08:40 »

Witam serdecznie wszystkich Uśmiech proszę o poradę, opinie bo sama nie wiem co robić. Rodzina i znajomi uważają że wszystko jest ok a mi sie wydaje , że z moim dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Opiszę sytuacje, może ktoś rozwieje moje wątpliwości.
Maciej ma 17 miesięcy
- nie mówi (ani jednego słowa)
- nie naśladuje odgłosów (stara się, ale nic mu nie wychodzi)
- nie pokazuje palcem w ksiązeczkach, ale chętnie ogląda (niedawno w ogóle wyciągnął paluch, Bogu dzięki)
- nie cierpi się brudzić, dotykać nowych rzeczy - specjalnie kupuje mu watę cukrową, pianki by ich dotykal ale na marne moje strania
- je wszystko, ale nowe "nowe pokarmy" muszę mu wcisnąć za pierwszym razem na sile by spróbował potem jest ok
- jego ulubiona zabawa wygląda tak, że kładzie sie na podlodze i ogląda kółeczka od aut
- lubi wszystko co wiruje - wiatraczki itp ale z umiarem raczej
- późno zaczął robić papa. kosi kosi, piątkę - ale myślę że to wina telewizora ktory juz wyłączyliśmy na dobre
- ma fiksacje wzrokowe , patrząc na bajke ogląda tak długo aż nie wyłącze - reaguje wówczas placzem
- raz na jakiś czas układa coś w rządku
- chodzi na palcach gdy ma bose nóżki (choć powoli to się zmienia, specjalnie ściągam mu skarpetki)

Powyższe cechy wskazują na autyzm, ale dziwi mnie to , że Maciej nie unika kontaktu wzrokowego, lubi inne dzieci, jest bardzo przywiązany do mnie, ojca, dziadka. Lubi zabawy w akuku, berka. Bardzo sprawny ruchowo. wszedzie się wspina. Lubi kąpiele, mycie wlosów, masaże, obcinanie paznkci. Zagaduje innych w sklepie. Teraz już mniej wrażliwy na hałas - wcześniej był płacz na kichnięcie (jak miał ok 4 mies) . Nie przszkadzają mu zmiany w trybie dnia , wyjazdy. Chodzi spać zawsze o stałych porach. Od niedawna pokazuje gdzie ma ucho, nos na innej osobie. Robi paluszkiem "ciii", jak robi kaczka, jaki duży, jak chodzi słon, jak robią nożki. Lubi rymowanki.
Zakupiłam niedawno zestaw "Sykaby i rzeczowniki" i słuchamy - nie ma mowy o słuchawkach.
Czy moje obawy są trafne, czy Maciej ma autyzm? Czy to inne zaburzenia rozwojowe? Bardzo proszę o odpwiedź. Widzę, że Maciej szybko się uczy i da się nad każdą kwestią popracować, ale sama nie wiem co myśleć. ... Pozdrawiam
Zapisane
Zdeterminowana
Newbie
*
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #1 : Kwietnia 30, 2017, 10:02:36 »

Witam, dawno już nie wchodziłam na to forum... Ehhh nie wiem co mnie dziś natchnęło Uśmiech Mieliśmy podobny problem z córką - miała ponad 2 lata i nie mówiła nic: ani mama ani tata. Był również utrudniony kontakt wzrokowy. Jedyne dwa punkty, które wskazywały na autyzm. Obecnie ma 3 lata i 3 miesiące i buzia się jej nie zamyka, kontakt wzrokowy się poprawił. Dokładnie mija rok od czasu jak coś ruszyło z mową (patrz poprzednie moje posty). Z perspektywy czasu zauważyłam, że zaczęła panować moda na "autyzm", większość zaburzeń (bo nie rozwija się tak jak w książce) jest klasyfikowana jako "autyzm". Wiadomo, że każde zaburzenie jest niepokojące dlatego podoba mi się podejście Pani Profesor - dziecko do 3 roku życia jest ZAGROŻONE autyzmem. Metoda krakowska jest właśnie dla takich dzieci, przejawiających jakieś zaburzenia rozwoju, których nie można wrzucić do jednego worka.
Zachęcam do przeczytania moich postów. Znajdzie tam Pani informacje nt. słuchawek i bezpłatnych możliwości skorzystania ze specjalistów w ramach WWR i Ośrodków Wczesnej Interwencji. Przede wszystkim proszę wyłączyć wszelkie media - telewizor, radio, grające zabawki itp. Zobaczy Pani różnicę po kilku dniach Mrugnięcie

Pozdrawiam
Zdeterminowana
Zapisane
Natalia Antosz
Administrator
Jr. Member
*****
Wiadomości: 74


« Odpowiedz #2 : Maja 05, 2017, 05:45:28 »

Szanowna Pani,

brak rozwoju mowy u 17.miesięcznego dziecka jest mocno niepokojący, podobnie jak objawy, które zauważyła Pani u swojego Synka. Gorąco zachęcam do kontaktu z terapeutą, który zobaczy dziecko i podpowie Pani jaki plan działania należy wprowadzić, ponieważ bez bezpośredniego kontaktu z dzieckiem nie można dokonać diagnozy. Listę terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl.

Proszę nie zwlekać i nie wierzyć mitom, że "coś zrobi się samo". Zachęcam do NIEZWŁOCZNEGO wyeliminowania wszelkiej stymulacji prawopółkulowej - proszę "zepsuć" wszelkie zabawki dźwiękowe, TV, radio oraz wynalazki takie jak tablet, czy smartfon.   
Proszę wprowadzić Maciusiowi program słuchowy "Słucham i uczę się mówić" - "Samogłoski i wykrzyknienia" oraz "Wyrażenia dźwiękonaśladowcze" KONIECZNIE w słuchawkach, bowiem słuchanie z wolnego pola nie przynosi żadnych efektów. Jeśli Maciuś nie chce słuchać w słuchawkach, proszę rozpocząć od założenia jednej pary słuchawek sobie, a drugiej chłopcu. Można próbować zachęcić Synka do słuchania także poprzez zakładanie na jego oczach słuchawek zabawkom (np. misiowi) lub osobom z najbliższego otoczenia dziecka. Zachęcam do zapoznania się z publikacją prof. J. Cieszyńskiej oraz prof. M. Korendo "Wczesna interwencja terapeutyczna" oraz wprowadzenia ćwiczeń ogólnorozwojowych.

Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Zasadni
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!