Wróć do strony głównej.
Grudnia 26, 2024, 02:41:08 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: niepokojąće objawy 13 miesiecznego chlopca  (Przeczytany 37139 razy)
oleczq2
Newbie
*
Wiadomości: 20


« : Czerwca 14, 2017, 10:48:22 »

Dzien dobry,
Piszę, ponieważ niepokoi nie rozwój mojego juz prawie 13 miesięcznego synka. Słowem wstępu - chłopczyk jest radosny, ciekawski, nie mogę powiedziec ze nastepuje regres bo cały czas idziemy do przodu (tylko chyba trochę powoli) i nie obserwuje tych objawów od teraz - tylko mam wrazenie ze moj synek od zawsze taki był - duzy (wazy 12,5 kg),jakby troszkę spowoloniony, spokojny (nie ze nie placze - oj to potrafi- duzo i glosno Uśmiech ale temperamentem jest spokojny.

Opiszę teraz jego rozwój.

KOMUNIKACJA -
1. synek pokazuje palcem jak coś chce i pokazuje palcem na cos o co sie go pytam.
2. Brak reakcji na moje slowa - na razie komunikujemy sie tylko wlasnie paluszkiem, wyciaganiem raczek (jak chce zeby go wziac), wiadomo placzem, pojękiwaniem - na pytanie chcesz pic, chcesz am am - nie ma zadnej reakcji, np krecenie glowką itp
3. Jedyne slowo ze zrozumieniem jakie wypowiada to BA (na bam) - jak wyrzuca jakies rzeczy z łozeczka to mowi Ba, albo jak spada na dwie raczki mowi BA - wiec to rozumie. POjawiaja sie slowa mama, baba - ale te bez zrozumienia. Synek pozno zaczal gaworzyc i ogolnie jest raczej cichym dzieckiem (nie gaworzy caly czas ) - od 2 dni sluchamy ksiazeczek - dzwiekonasladowczych i samoglosek - moze co sie ruszy
4. Kontakt wzrokowy z daleka dobry, z bliska gorzej - martwi mnie tez ze synek lubi patrzyc na usta i wtedy musze przyciagnac jego uwagę do oczek.  
5. Wspolne pole uwagi - jeszcze miesiac temu bylo z tym gorzej teraz coraz czesciej widze ze synek cos robi i patrzy czy widzimy, cieszy sie ze my sie cieszymy, czeka na nasza reakcje.
6. średnio reaguje na imię - czasem sie odwroci ale nie jestem pewna czy to na imie czy na glos.
Czasem wolam Filip Filip i nic (szczegolnie jak jest skupiony albo zmeczony wtedy w ogole nie reaguje)

RELACJE Z LUDZMI
1. Od jakiegos miesiąca boi sie nowych ludzi, musi sie długo z nimi oswajać. Chowa sie w nóżkach, patrzy i rodzic musi byc blisko. Boi sie tez dzieci w swoim wieku, ostatnio uciekal przed kolegą,a przed kolezanka odwracal twarz. NIe jestesmy czesto wsrod dzieci - teraz zmieniay miejsce zamieszkania i mam nadzieje ze to sie zmieni, chce zeby sie bardziej oswajal z dziecmi.
2. Mam wrazenie ze nie jest mocno ze mną związany - mama nie jest dla niego najwazniejsza. Bardzo jest za tatą, jak jestesmy w 2 to synka ciagnie do taty (moj mąż jest bardzo zaangazowany mimo to jednak ja siedze z synkiem wiekszosc dnia). Jak jestesmy wsrod dziadkow, wujków - to ja moglabym tak na prawde nie istniec. Jedynie byl okres ze w nocy jakby instynktownie uspokajal sie u mnie.

ZABAWA:
1. Synek lubi bawic sie sam - umie ukladac klocki (nawet 6), bawi sie autkami (bardzo lubi jezdzi mowi brum brum brrrr, ale jak bawi sie np czym innym to tez tak mowi), lubi maskotki, lubi pilke balony ALE jest bardzo skupiony na zabawie. Moze bawic sie sam 20, jeslu nie ingeruje to czasem nawet nie popatrzy na mnie. Ogolnie staram sie ingerowac - to owszem bawi sie ze mną, cieszy się. Lubi zabawy AKUKU,GON MNIE itp
2. Synek boi sie nowych rzeczy, bylismy ostatnio nad morzem, chcielismy go dac na "maszyny" to kurczowo trzymal sie taty - nie chcial - (syn kolezanki od razu wsiadl, krecil kierownicą)- jakos smutno wygladal moj synek taki przestraszony.
3. Jest MEGA precyzyjny - lubi manipulować rzeczami w rączkach - na pewno nie jest to "popyrtane dziecko" umie siąść i np bawic sie jakims paprochem, albo ostatnio mnie zdziwilo, na podłodze byly ampułki po soli fizjilogicznej to probowal otworzyc i zamknąć to male pudełeczko - a prizeciez to jest MALE.. W ogole bada sobie rączki - nie przed oczami ale tak siedzi i lubi tak sie nimi bawic. Tak samo na plazy wolał jakby badac piasek, przesypywac go niz np po nim raczkowac - raczkowal ale musial sie z tym oswoic. Po plazy od razu chodzil - tu nie musielismy go zachecac.

NASLADOWNICTWO-
1. synek nasladuje rozne rzeczy - np czesanie, je widelcem, raczkami, probuje lyzką, karmi nas, zasuwa zaluzje, zrobi kosi kosi, nasladuje pieska HAU HAU, ostatnio scieral podgłoge (ale tylko jak go usłyszy a nie jak powiem jak robi piesek) - innym zwierzatek nie chce nasladowac (bo po mnie nie nasladuje tylko jak uslyszy prawdziwego psa)w

ROZWÓJ
1. Synek pokazuje gdzie jest pilka, czy gdzie lampa ale ogolnie mam wrazenie ze ciezko łapie. Nie pokaze na sobie gdzie oczko.
2. ROzwój ruchowy - synek jest dosyc taki ociężały , pozno zaczal robic wszystko potem nagle poszlo to szybko - raczkowanie, stawanie na nozki, teraz chodzi z nami za raczki wrecz czasem biega, stoi pare sekund sam, ale boi sie jeszcze puscic samodzielnie.
- lubi byc glaskany, z dotykiem nie ma problemu., z jedzeniem tez nie- je raczej wszystko.
Ogolnie mam wrazenie ze synek uczy sie nowych rzeczy ale nie tych ktore ja go uczę Uśmiech Sam lapie te rzeczy a te ktore ja probuje mu pokazac to mamm wrazenie ze bardzo opornie.

CO MNIE BARDZO MARTWI:
1. Na spacerze ktos podmienia mi dziecko - w domu sie rusza, jest ciekawski, mamy kontakt itp na spacerze jakby się wyłącza, ciezko mi przykuc jego uwagę, siedzi spokojnie. Czasem jak przed nim kucne to jakby mnie nie widział - nawet wychyla sie zeby zobaczyc co jest za mna, na mnie nie zerknie, dopiero z oddali jak zrobie akuku to reaguje. W ogole czasem ludzie na spacerze mi mowia ze moje dziecko tak madrze patrzy - bo wlasnie na spacerze jest taki dziwny, skupiony, wpatrzony.
2. NIe za bardzo wie gdzie MAMA gdzie TATA - czasem jak tata sie zapyta sie gdzie mama to pokaze na mnie paluszkiem ale musi byc wyspany i taki nie zajety niczym. Ostatnio ogladali zdjecia i tata pokazal na zdjeciu ze to mama to popatrzyl na mnie i przyszedl do mnie. ale jak ja sie zapytam gdzie mama - to ostatnio wygladal przez drzwi, mimo ze bylam przed nim.
 
3.Moj syn wszedzie chce mieć zapiete pasy. Jak zauważa ze np w samochodzie wozku czy krzesełku ma niezapiete pasy to będzie tak długo Dłubal az mu zapniemy. dziwnie to wygląda u tak małego dziecka.

Ogolnie wszyscy mowia ze raczej przesadzam i mam dac dziecku czas, moja tesciowa mowi ze moj maz byl taki sam (moj maz to 100% flegmatyk) i ze Filip widocznie jest taki po nim (troszke spowolniony). Ogolnie sama widze ze na 1 rzut oka wszystko wydaje sie byc ok - dziecko sie smieje, rusza, jest zainteresowany- lubi ludzi (tylko tych znanych), dopiero jak sie siedzi dluzej to idzie zaobserwowac te niepokojące zachowania. Mnie jednak to wszystko niepokoi - zapisalam dziecko do Synapsis i u nas do psychiatry dzieciecego - jednak na wszystko sie czeka. Chcialabym usłyszec opinie na ile powyzsze objawy sa niepokojące u takiego dziecka i jak moge wykorzystac czas do obserwacji przez specjalistów.
Bardzo proszę o rady
« Ostatnia zmiana: Czerwca 16, 2017, 06:18:40 wysłane przez oleczq2 » Zapisane
lolek2016
Newbie
*
Wiadomości: 18


« Odpowiedz #1 : Czerwca 18, 2017, 05:39:34 »

Szczerze? Myślę, że mnóstwo rodziców o wiele starszych dzieci, a podejrzewających u nich jakieś zaburzenia, chciałoby aby posiadały tyle umiejętności co Pani synek... Jeśli coś Panią martwi to proszę się umówić do lokalnej poradni psychologiczno pedagogicznej z WWR.
Pozdrawiam
Zapisane
oleczq2
Newbie
*
Wiadomości: 20


« Odpowiedz #2 : Czerwca 20, 2017, 10:52:22 »

dzięki za odpowiedź. Szczerze? to bardzo bym chciała nie musieć martwić się o synka. Nawet nie martwią mnie te nabywane umiejętności, bo jest progres ale bardziej spoleczne zachowania - sredni kontakt wzrokowy, lubienie bawienia się samemu, brak reakcji na imię. Dzwonilam dzis do WWR i rozmawiałam z jakąś Panią psycholog - wydawala sie bardzo mila i zainteresowana. Powiedziała ze jest zaniepokojona z mojego opisu i wskazuje to na autyzm dziecięcy ale oby nie i ze musimy sie umowić na obserwacje i wywiad. Doradziła by nie zostawiać dziecka samego, bawić się z nim, powywalać te wszystkie bodzce z zabawek - dzwieki kręcenia itp. jak najwięcej powtarzać. Zobaczymy.
Zapisane
Rafi
Newbie
*
Wiadomości: 19


« Odpowiedz #3 : Czerwca 20, 2017, 04:06:46 »

Witaj:-)
Dobrze,ze jestes czujna i dzialasz, matka widzi najwiecej i czuje, daj znac, kiedy bedziesz po spotkaniu z psychologiem dzieciecym, co Ci doradza, mnie tez by niepokoil brak reakcji na imie, wszyscy mowia,ze najpozniej do 12 miesiaca dziecko powinno reagowac na imie(bylam u neurologopedy, logopedy MK) i tak uslyszalam, powodzenia, mam nadzieje,ze szybko zauwazysz efekty swej pracy z synkiem:)
Zapisane
lolek2016
Newbie
*
Wiadomości: 18


« Odpowiedz #4 : Czerwca 20, 2017, 07:54:44 »

Diagnoza przez telefon nie świadczy najlepiej o tej poradni, ale na pewno warto się wybrać i upewnić.
Na wydawanie wyroków jest na pewno jeszcze za wcześnie, bo dużo się może jeszcze zmienić. My byliśmy na wizycie tuż po roczku i Pani psycholog stwierdziła opóźnienia, ale powiedziała że te zachowania nie są jeszcze diagnostyczne i opóźnienie może wynikać z różnych przyczyn. Też bym chciała się nie martwić, bardzo. Mój siostrzeniec ma autyzm, więc u nas dochodzi obciążony wywiad i w ogóle czasem jest ciezko. No ale nie poddaje się, działam i cieszę z każdego małego sukcesu :-)
Zapisane
oleczq2
Newbie
*
Wiadomości: 20


« Odpowiedz #5 : Czerwca 20, 2017, 08:48:21 »

Pani nie wydała diagnozy przez telefon jednak zapytala co mnie niepokoi - opisałam po krotce negatywy i Pani stwierdzila ze one wskazuja na autyzm ale nie musza nim być. I ze musimy umowic sie na wywiad, a od wywiadu w okresie tygodnia bedzie obserwacja. Dzwonilam do paru jednostek w moim miescie i wszedzie byli zdziwieni ze chce takie male dziecko diagnozować a tu jedynie byl konkret - tak, obserwuejemy male dzieci, konkretne pytania (co mnie niepokoi, kiedy gaworzenie, jak rozwój ruchowy itp) i zalecenia co robić wiec Pani wydawala sie najbardziej kompetentna. Zapisalam sie do synapsis jednak okres oczekiwania okolo 6 miesiecy a nie chce zmarnowac tego czasu skoro od dłuzszego czasu mnie cos niepokoi. Mam wizyte dopiero 26 lipca - moze coś do tego czasu zaskoczy, bedzie jakis wspaniały rozwój choć na cuda nie ma co liczyc niestety Smutny Pozdrawiam
Zapisane
oleczq2
Newbie
*
Wiadomości: 20


« Odpowiedz #6 : Czerwca 20, 2017, 08:58:48 »

lolek2016 czytalam teraz Twoj post poniżej dotyczacy Twojego synka. Widze ze sa w podobnym wieku. Jak po spotkaniu w WWR? Jak pracujesz z synem? Podzielisz sie jakimis wskazówkami ??
MOze z mojego opisu nie wyglada to az tak zle z moim synem ale jakos podskornie czuje ze cos jest nie tak.Tez kazda nowa umiejetnosc jest okupiona spora moją pracą, nic jakos tak samo nie przychodzi. Osoby z mojej rodziny ktore sa bardziej swiadome rozwoju tez zauwazaja wycofanie u mojego dziecka. A jak sie spotkam z kolezankami z dziecmi w podobnym wieku to juz dopiero mam doła bo widze przepaść. Synek kolezanki o miesiac mlodszy przy wlaczonej muzyce od razu tanczy a u mojego widzialam moze 4 razy jakas reakcje na  muzyke, tamten jest ciekawy, bawi się, jest zainteresowany a moj synek siedzi i bawi sie jakos tak po swojemu nie patrzac na innych.
Mam nadzieje ze taki mam spokojny egzemplarz o innej osobowości ale sama nie jestem w stanie ocenić jak bardzo jest coś nie tak. POlecam Ci aplikację ASdetect - fajnie rozjasnia niektore subtelne roznice odnosnie zachowan dziecka zdrowego i zaburzonego.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwca 20, 2017, 09:06:20 wysłane przez oleczq2 » Zapisane
Rafi
Newbie
*
Wiadomości: 19


« Odpowiedz #7 : Czerwca 21, 2017, 10:58:30 »

Oleczq2 a moglabys opisac te roznice m.zdrowym a zaburzonym niemowl ciem, dac jakis przyklad, a to jest platna aplikacja?
Zapisane
oleczq2
Newbie
*
Wiadomości: 20


« Odpowiedz #8 : Czerwca 21, 2017, 01:12:51 »

Rafi w tej aplikacji sa wytyczne dla rocznego dziecka, poltorarocznego i chyba dwuletniego. wiadomo ze jak dziecko nabywa umiejętnosci troche pozniej to jest ok, ale jesli nie to moze to wiele rodzicom rozjasnic. W tej aplikacji jest chyba 12 aspektów/filmików jak bawi sie dziecko zdrowe/jak zaburzone, jak nasladuje, jak reaguje na mame itp. TO jest normalnie darmowe na telefon. polecam. niestety u mnie nie wyszedł za dobrze ten test.
Zapisane
lolek2016
Newbie
*
Wiadomości: 18


« Odpowiedz #9 : Czerwca 21, 2017, 03:13:22 »

Punkty wyszczególnione w tej aplikacji znam praktycznie na pamięć i wiem, że przynajmniej połowa z nich u nas póki co nie występuje. Niemniej jednak wiem, że na sporo. Nich jest czas do 14-15 miesiąca, a kwestionariusz przesiewowy robi się najczęściej około 16. Może się pocieszam, a może po prostu daje małemu jeszcze czas. Od urodzenia był leniuszkiem i nie chcę stawiać diagnozy na wyrost, co nie oznacza, że nie działamy. Też mam dużo koleżanek z maluchami w podobnym wieku i widzę mnóstwo różnic, ale to nie jest też tak, że inne dzieci rozwijają się idealnie ;-)
Zapisane
lolek2016
Newbie
*
Wiadomości: 18


« Odpowiedz #10 : Czerwca 21, 2017, 03:16:26 »

Pani na spotkaniu w poradni zaleciła dużo pracy nad kontaktem, relacją, ciągle powtarzanie, cierpliwość, nie wyprzedzanie potrzeb, nagradzanie itd. Nic odkrywczego w sumie. W przyszłym tygodniu mamy drugą wizytę i może wtedy dowiem się więcej.
U nas przez ten miesiąc i tak się sporo zmieniło, przede wszystkim poprawił się kontakt wzrokowy i reakcja na imię. To daje nadzieję, choć inne aspekty wypadają o wiele gorzej...
Zapisane
oleczq2
Newbie
*
Wiadomości: 20


« Odpowiedz #11 : Czerwca 21, 2017, 03:27:15 »

No to fajnie ze idziecie do przodu, reakcja na imię jest ważna, u nas niestety z tym lipa. Dobrze wiedziec ze ta aplikacja jest troche na wyrost czasowy, bo ogladajac ja miesiac temu wypadla u nas bardzo słabo. Teraz pokazał sie palec (maly wskazuje) ale np nie patrzy czy my widzimy gdzie. sa zmiany ale powolne. no nic zycze powodzenia.
Zapisane
lolek2016
Newbie
*
Wiadomości: 18


« Odpowiedz #12 : Czerwca 21, 2017, 08:27:03 »

Niestety niektóre dzieci po prostu wszystko łapią ot tak, a z innymi trzeba dużo więcej pracować i dłużej czekać na efekty... Moim zdaniem na diagnozy jest jeszcze za wcześnie, zwłaszcza, że pozytywy są, a nie tylko same zaburzenia. Mój siostrzeniec ma autyzm i u niego objawy były naprawdę mocno widoczne.
Trzymam za Was mocno kciuki!
Zapisane
Rafi
Newbie
*
Wiadomości: 19


« Odpowiedz #13 : Czerwca 21, 2017, 10:27:34 »

Lolek a od kiedy były widoczne objawy u twojego siostrzeńca i jakie to były objawy? Ile teraz ma lat i jak wygląda Jego komunikacja z rodzicami?
Zapisane
lolek2016
Newbie
*
Wiadomości: 18


« Odpowiedz #14 : Czerwca 22, 2017, 07:55:34 »

Już około roku kompletny brak reakcji, kontaktu, czy zainteresowana otoczeniem. Po prostu miał swój świat i choć teraz ma już prawie 4 lata to nadal jest podobnie. Siostra mieszka w UK i tak trudno o właściwą pomoc.
Zapisane
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!