Wróć do strony głównej.
Kwietnia 27, 2024, 10:41:57 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: 13 miesięczne dziecko - niepokojące objawy  (Przeczytany 4839 razy)
annnn
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Lutego 18, 2018, 09:30:31 »

Witam,

Mam córkę 13 miesięcy. Urodzona w 41 tyg. z niską masą 2,7 kg . Dostała 10 pkt w skali Apgar.
W wieku 3 miesięcy stwierdzono wzmożone napięcie mięśni i asymetrię ułożeniową. Rehabilitacja trwała
3 miesiące i córka nadrobiła rozwój fizyczny, tzn. zaczęła obracać się siadać itp. Obecnie wstaje sama chodzi
przy meblach i raczkuje, jeszcze nie chodzi. Córka ma też alergie pokarmowe, przez co ma dietę eliminacyjną
z wyłączeniem białka mleka krowiego, przez jakiś czas nie jadła też glutenu. W styczniu(16.01. kończyła rok) byłam z małą w szpitalu (5dni)  z powodu biegunki i odwodnienia (złapała jakiś wirus), stwierdzono nieprawidłowy rozwój fizyczny zbyt niska masa, wzrost i obwód główki.Obecnie jest pod kontrolą alergologa i gastrologa.
 
Ale zaczęły mnie niepokoić inne rzeczy mianowicie:

1. Od 11 miesiąca pokazywała palcem, jak znaleźliśmy się w szpitalu jakby powoli zaczęła się
wycofywać z tego gestu. Tzn palec wskazujący przestał być tak bardzo wyodrębniony od innych palców aż w końcu w ogóle przestała pokazywać palcem a zaczęła wskazywać całą ręką( trwało to jakieś 3 tyg). Teraz od dosłownie 3 dni znowu zaczyna niektóre rzeczy pokazywać palcem.

2. Naśladuje kosi-kosi, tutu sroczka i pokazuje jaki ma kłopot. Od 2 dni robi papa. Wymienione gesty wykonuje
tylko wtedy gdy ona ma na to ochotę, prawie nigdy na zawołanie. Poza tym ma także dany gest wykonuje przez kilkA dni a później tak jakby go zapominała i nie wykonuje go np. przez 2 tyg albo dłużej.


3.Czasami jak nie może dostać tego co chce to uderza głową w podłogę. Czasami też siedząc delikatnie uderza lub kręci głową ocierając nią o znajdujący się przedmiot (scianę, szafkę). Nie wiem czy nie jest to spowodowane alergią, ponieważ czasami dostaje wysypkę na szyii z tyłu.

4. Nie mówi mama, tata. Naśladuje psa (a..a), auto(bum,bum),jedzenie (mniam , mniam). Jak coś chce to mówi "da". Poza tym wypowiada sylaby typu:   tatata..., mamama, bababa. Ale nigdy nie zwróciła się do mnie lub męża ze zrozumieniem. Kiwa głową na nie i mówi 'ne, ne , ne"

5. Bardzo rzadko ale jednak czasami zdarza się że nie reaguje na imię - kiedy jest bardzo zajęta zabawą.

6. Bardzo lubi wrzucać różne przedmioty do pudełka, wysypywać je i znowu wrzucać  i tak w kółko.
Potrafi połączyć dwa klocki lego duplo i ułożyć wierzę z pudełek(jeżeli podaje jej się
pudełka odpowiedniej wielkości) a także nałożyć krążki na palik. Potrafi pojeździć autem i naśladować jego
odgłos. Czasami czesze mnie grzebieniem, aczkolwiek chyba za tym nie przepada. Przytula lale jak się ją o to poprosi. Nie potrafi pokazać gdzie lala ma nos, czasami uda jej się oko ale nie wiem czy to nie przez przypadek.Poproszona o przyniesienie  zabawki podaje to co ma akurat w ręce - niekoniecznie to o co proszę.
Podaje jak wyciągnę rękę, bez tego gestu nie poda. Jak je chrupki to sama przychodzi do mnie żeby mnie  "nakarmić".


7. Jak była młodsza bardzo lubiła bawić się w akuku teraz jakby przestała. Czasami bawi się ale nie z taką
intensywnością i śmiechem jak 2 miesiące temu. Lubi jak się ją goni a ona ucieka.

8. Co do pokarmów to są rzeczy za którymi nie przepada np. jabłko. Ale banany, bułkę je podane do ręki.
Od kilku dni próbuje sama jeść łyżeczką i nawet jej to wychodzi. Z kubka nie pije, ale jakoś specjalnie jej
tego nie uczyłam bo po prostu bardzo mało pije (nie chce pić niezależnie od tego czy to woda czy słodki sok).
Była karmiona piersią do 10 miesiąca. Nigdy nie piła z butelki i nie używała smoczka.

9. Raczej nie przepada za książeczkami, nie potrafi skupić się dłużej na obrazku, czasami coś pokaże, ale generalnie tak jakby ją to nie interesowało. Rzuca książkami.

10. Pokazywała gdzie jest lampa a teraz nie chce, tzn w ogóle nie reaguje gdy pytam. Wcześniej jej się myliło gdzie lampa a gdzie okno i nie zawsze pokazywała dobrze. Gdy pytamy gdzie jest mama czy tata również nie pokazuje.



Czy mogłaby się Pani Profesor odnieść do wyżej wymienionych objawów ( w punktach)? Nie wiemy co mamy robić, czy alergie pokarmowe, pobyt w szpitalu mógł spowodować opóźnienie lub taki regres w rozwoju. Czy może się okazać że wszystko wróci do normy czy trzeba podjąć jakieś kroki. czy to może być autyzm?

Zapisane
Natalia Antosz
Administrator
Jr. Member
*****
Wiadomości: 74


« Odpowiedz #1 : Marca 18, 2018, 01:18:18 »

Szanowna Pani,

opisane przez Panią zachowania w rozwoju Pani dziecka są niepokojące. W rozwoju córeczki są opóźnienia, zwłaszcza językowe. Zachęcam do kontaktu z terapeutą Metody Krakowskiej, który zobaczy Córkę, oceni jej rozwój i pomoże Pani dopasować plan ćwiczeniowy. Listę terapeutów MK znajdzie Pani na stronie: http://www.szkolakrakowska.pl/. Istnieje także możliwość zdiagnozowania Pani Córeczki w Centrum Metody Krakowskiej. Zapisu na diagnozę można dokonać telefonicznie u Pani Dominiki Kowalik (numer kontaktowy w zakładce "Kontakt").
Gorąco zachęcam Panią do niezwłocznego działania. Proszę wprowadzić program słuchowy "Słucham i uczę się mówić" (ok. 30 min. dziennie w seriach trwających od 5-8 min.). Programu należy słuchać koniecznie w słuchawkach, aby informacja dotarła wprost do mózgu dziecka. Zachęcam także do wprowadzenia ćwiczeń ogólnorozwojowych. Wszystkie opisane są w publikacji Prof. J. Cieszyńskiej i Prof. M. Korendo pt. "Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja dziecka od noworodka do 6. roku życia".

Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Antosz
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!