Wróć do strony głównej.
Kwietnia 19, 2024, 01:59:50 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Muzyka w pracy z dzieckiem z zespołem Downa  (Przeczytany 5695 razy)
Marta B.
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Maja 22, 2018, 10:02:09 »

Dzień dobry
Jestem nauczycielem muzyki (rytmika, logorytmika, metoda Edwina Gordona) oraz mamą wspaniałego Rafałka (3,5) z zespołem Downa.
Moje zawodowe doświadczenie podpowiada, że w rozwoju każdego dziecka ważne jest słuchanie muzyki, tańczenie, śpiewanie, granie na instrumentach.
Od urodzenia Rafała śpiewamy mu bardzo dużo, uczymy się piosenek z pokazywaniem (np o częściach ciała, zwierzątkach). Włączaliśmy też nagrania piosenek różnych artystów. Zarówno sam dźwięk jak i nagrania wideo. Mamy swój ulubiony kanał na youtube gdzie na ekranie jest wyłącznie twarz śpiewającej osoby.

Rafał uwielbia pracę z piosenką: na zajęcia rozpoczyna od piosenki, pokazuje chętnie gesty. Na piosenkach nauczył się części ciała oraz odgłosów zwierząt. Rafał chętnie układa usta zgodnie z sylabami piosenki, niektóre sylaby wypowiada. Zarówno śpiewając ze mną, jak i z wykonawcami z filmów.

Niestety Rafał nie mówi. Onomatopeje zaczęły się pojawiać już dawno, ale nie w mowie spontanicznej tylko w nazywaniu obiektów (obrazki, zwierzęta, samochód), nazywa członków rodziny na zdjęciu. Przy dużej motywacji (Rafał bardzo chciał dostać) pojawiło się jednorazowo: bułka, lody, pić, jeść.

Przy ostatniej konsultacji u nowego logopedy padło stwierdzenie, że Rafał jest przestymulowany prawostronnie i mamy zakończyć słuchanie piosenek.

Czy wobec powyższego powinniśmy przestać pracować z Rafałem na piosenkach?

Czy moje doświadczenie zawodowe mogę wykorzystać w pracy z dziećmi z zespołem Downa? Jak muzykoterapia, logorytmika i inne metody pracy na materiale muzycznym mają się do logopedii i Metody Krakowskiej?
Zapisane
zajaczek
Newbie
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #1 : Czerwca 05, 2018, 05:57:34 »

moim zdaniem to co robisz jest jak najbardziej na miejscu.
_______
Wywóz śmieci https://kontener.krakow.pl w Krakowie
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 14, 2022, 07:06:45 wysłane przez zajaczek » Zapisane
zorenka
Newbie
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #2 : Maja 07, 2019, 03:40:45 »

Moja znajoma potwierdza, że twoje doświadczenie sprawdzi się z pracą z dziećmi z zespołem downa, ale nie jest tak łatwo o taką pracę, chyba że się już tym zajmujesz? Jestem teraz ze znajomą w autofit w blacharza i rozmawiamy na ten temat, to może coś pomożemy?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 14, 2020, 07:47:12 wysłane przez zorenka » Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!