Wróć do strony głównej.
Marca 29, 2024, 07:36:57 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: 3 latek mówi po swojemu  (Przeczytany 6996 razy)
moniaKo
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Czerwca 06, 2018, 10:38:14 »

Szanowne Panie,
 
Piszę w sprawie mojego 3 letniego synka ponieważ czuję się zagubiona w sprawie jego trudności z mówieniem. Chłopiec niedługo kończy 3 lata. Urodził się przez CC, otrzymał 9 pkt w skali Apgar ze względu na barwę skóry, po urodzeniu miał zapalenie gardła i ucha prawego, przeleczony w szpitalu antybiotykiem. W okresie niemowlęctwa drażliwy, płaczliwy,  niechciał ssać piersi wraz z poznawaniem otoczenia coraz weselszy, bardzo aktywny, wszędzie go było pełno. W 10 miesiącu chodził. Długo nie potrafił się odzwyczaić od smoczka-przy jego żywiołowości gdy tylko coś go smuciło domagał się smoczka. Inteligencja wg mnie niezaburzona różne zadania dla jego wieku rozwiązuje, ma bogatą mimikę, poczucie humoru. Szuka towarzystwa innych dzieci i naszego, jego stosunki z dziećmi zaburza problem z porozumiewaniem się. Przez długi okres mówił podstawowe słowa (mama, tata, baba), od 2 r.ż. zaczął wymyślać własne słowa- np smoczek- e, picie- mm.., kąpiel to mne mne, trochę wyrażeń dzwiękonaśladowczych np bum, bum, doktor to au. Próbuje tworzyć złożone wyrażenia np mama bum au- mama jedzie do lekarza. Gdy chce powiedzieć coś bardziej złożonego często kończy się to dzwiękotokiem który nie przypomina nic logicznego. Od miesiąca zaczynają się pojawiać pojedyncze nowe słowa np loly- lody, pąd- prąd, stat- start, bawo- brawo. Byliśmy u logopedy pół roku temu i stwierdził, że synek ucieka wzrokiem i trzeba z nim ćwiczyć skupianie wzroku na twarzy mówiącego i czekać. Niedawno byliśmy ponownie u logopedy i pani stwierdziła słabą pracę wargi górnej i pionizacji języka i kazała ćwiczyć buzię. Jednak mnie niepokoił rozwój mowy dziecka- poszliśmy do neurologopedy który stwierdził zaburzenia sylabizacji. Zalecił książki kocham czytać pani Profesor. Podczas ćwiczeń u logopedy nie chciał współpracować, postanowiliśmy wspólnie, że na razie zacznę z nim ćwiczyć sama. Powtarzamy sylaby i idzie mu to coraz lepiej, kłopot jest gdy trzeba je połączyć np o mi, o me. Słowo banan gdy próbuje powtórzyć to wychodzi naban. Czuję się zagubiona w tym jaki rzeczywiście jest problem z mową u dziecka bo każdy mówi coś innego, a społecznie widzę, że to coraz większy problem. Bardzo proszę o pomoc.
Zapisane
Natalia Antosz
Administrator
Jr. Member
*****
Wiadomości: 74


« Odpowiedz #1 : Wrzenia 17, 2018, 08:02:44 »

Szanowna Pani,

proszę wprowadzić program słuchowy "Słucham i uczę się mówić" - proszę zacząć od części: "Sylaby i rzeczowniki" oraz "Sylaby i czasowniki" przez 30 min. dziennie (KONIECZNIE W SŁUCHAWKACH), w sesjach po 5-8 minut. Proszę wprowadzić również ćwiczenia stymulujące rozwój dzieci, które opisane są w publikacji prof. J. Cieszyńskiej oraz M. Korendo "Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dzieci od noworodka do 6. roku życia". Proszę szczególny nacisk położyć na ćwiczenia stymulujące lewą półkulę mózgu ( przede wszystkim sekwencje: słuchowe, wzrokowe, ruchowe). Zachęcam do konsultacji z terapeutą MK, który zobaczy dziecko i pomoże ustalić plan działania. Lista terapeutów znajduje się stronie: www.szkolakrakowska.pl

Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Antosz
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!