Wróć do strony głównej.
Marca 28, 2024, 08:23:40 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy to może być autyzm 11 miesięcy chłopiec Pytanie prośba o pomoc do Pani Oli  (Przeczytany 8378 razy)
Agagaga
Newbie
*
Wiadomości: 6


« : Lutego 24, 2019, 12:53:49 »

Chłopiec 11 miesięcy nie mówi jest z nim słaby kontakt wzrokowy patrzy się gdy robi się śmieszne miny albo gdy sam chce. Często bawiąc się nagle się zrywa i raczkuje by mocno się przytulić. Robi kosi kosi pokazuje jaki będzie duży. Powtarza mmm. Odwzajemnia uśmiech. Lubi bawić się w akuku. Niepokoi mnie to że czytając nowe bajki wyrywa się i denerwuje. Nie pozwala także pokazywać swoją dłonią np zabawek obrazków. Wyrywa rękę. Nie lubi jak się go łapie za dłoń. Ale już przy zabawie tu sroczka kaszke ważyła nie protestuje. Gdy się denerwuje odgina głowę do tylu.nie wskazuję palcem i mało kiedy popatrzy na to co jemu się pokazuje palcem. Czasem wyciągnąć rękę jak chce coś dostać. Wyciąga ręce do nas żeby go podnieść. Jak wychodzę z pokoju to woła eeee a jak długo nie wracam to płacze. Przytula się i całuję starsza o 11 miesięcy kuzynke. Lubi bawić się samochodem pcha go rączka po dywanie i raczkuje za nim. Układa koła na stożek. Wkłada klocek do pudełka. Puka kubeczkiem o kubeczek. Każda zabawka potrzasa jakby chciał sprawdzić czy wydaje jakiś dźwięk. Wkłada palce do buzi ale nie wiem czy to przez zabkowanie. Nie wiem jak go nauczyć pokazywać palcem jak tak wyrywa rękę i słabo się patrzy. Nie pokazuje języka. Jestem bezsilna mąż uważa że szukam mu choroby.. Proszę o pomoc. Syn śmieje się gdy np włączy jakąś zabawkę a ja udaje że tańczę. Śmieje się gdy mąż ma go na rękach i ucieka a ja go gonie. Ma obniżone napięcie mięśni i jest rehabilitowany. Zaczyna chodzić. O czym mogą świadczyć takie jego zachowania. Czy to może świadczyć o autyzmie? Czy może jest niedostymulowany
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2019, 01:46:04 wysłane przez Agagaga » Zapisane
A.Wrona
Newbie
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #1 : Lutego 24, 2019, 10:10:05 »

Szanowna Pani,

bez kontaktu z dzieckiem nie mam możliwości rzetelnej oceny opisywanych przez Panią zachowań. Zachęcam do kontaktu z terapeutą MK, który zbada dziecko i będzie mógł ocenić przyczynę opisywanego przez Panią problemu. Listę certyfikowanych terapeutów znajdzie Pani pod adresem www.szkolakrakowska.pl.
Proszę rozpocząć stymulację funkcji poznawczych i językowych zgodnie z zaleceniami zawartymi w publikacji "Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6. roku życia" autorstwa J.Cieszyńskiej i M. Korendo. Jednocześnie do codziennych ćwiczeń proszę włączyć program słuchowy "Słucham i uczę się mówić", część "Samogłoski i wykrzyknienia" oraz "Wyrażenia dźwiękonaśladowcze". Powinien być on puszczany dziecku w seriach po 30-45 sekund w słuchawkach, dwa razy dziennie. Konieczna jest również rezygnacja ze wszelkich prawopółkulowych stymulacji, a więc dziecko nie może oglądać TV, słuchać muzyki, bawić się telefonem rodzica, a także korzystać z dźwiękowych zabawek.
Pomimo protestów synka, proszę konsekwentnie wypracowywać  gest wskazywania palcem, poprzez oglądanie i pokazywanie obrazków w książeczkach, a także pokazywanie obiektów w jego najbliższym otoczeniu.

Serdecznie pozdrawiam,
Anna Wrona
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2019, 10:12:47 wysłane przez A.Wrona » Zapisane
Agagaga
Newbie
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #2 : Lutego 25, 2019, 11:45:09 »

A jeśli wyciąga rękę po to co chce to można uznać za wskazywanie?
Zapisane
Agagaga
Newbie
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #3 : Lutego 25, 2019, 12:52:27 »

Dodam że syn nie ogląda wogole tv ani nie ma dostępu do telefonu jedyne co to zabawki grajace i ja mu bardzo dużo śpiewam. Czy powinnam przestać?
Zapisane
Monika Kafel
Newbie
*
Wiadomości: 20


« Odpowiedz #4 : Lutego 26, 2019, 02:42:20 »

Szanowna Pani,

gest wskazywania palcem jest czymś innym niż wskazywanie, jeśli dziecko czegoś chce.
Proponuje zapoznać się z artykułem na temat gestu wskazywania palcem opublikowanego na naszym blogu
https://centrummetodykrakowskiej.pl/blog/gest-wskazywania-palcem/.

Pozdrawiam serdecznie,
Monika Kafel
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!