Wróć do strony głównej.
Marca 28, 2024, 05:57:43 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Dieta a ZA  (Przeczytany 22273 razy)
MW28
Newbie
*
Wiadomości: 3


« : Wrzenia 17, 2018, 09:15:10 »

Witam, jestem nauczycielem wspomagającym w szkole ogólnodostępnej  ( chłopiec 7 lat ZA,( wg orzeczenia z PPP)). Chłopiec radzi sobie dobrze w szkole, wiadomo ,że wymaga wydłużenia czasu na wykonywanie zadań, powtórzenia poleceń itd., ma zaburzoną koncentrację i uwagę, dlatego polecenia kierowane przez nauczyciela prowadzącego nie trafiają do chłopca; po moim powtórzeniu, wytłumaczeniu chłopiec wykonuje dobrze zadania. Jeździ cały czas z rodzicami na badania, czasem jest nieobecny w szkole i ma wiele zaległości, jednak rodzice mało z nim w domu pracują , tłumacząc się, że dziecko nie ma siły na zrobienie nawet jednego zadania, że "w ogóle nie myśli" ( zaznaczam, że w szkole jest od 7.30 do 11.00 bądź 12.00 - to czas trwania lekcji, a później dziecko do godz. 15 zostaje w świetlicy, bo podobno chce, w tym czasie ma też zajęcia dodatkowe), czasem jest nieznośny o tak późnej porze, jest przestymulowany wszystkimi bodźcami szkolnymi, wracając do domu nie potrafi się skupić, i nie ma już ochoty na odrabianie zadań ( a w pracy indywidualnej zadania wykonuje dobrze). Rodzice się tym nie przejmują, nie widzą problemu. Jakby trwają w przekonaniu, że wyleczą chłopca z ZA. Rozpisałam się , może niepotrzebnie, ale chciałam na początek mniej więcej nakreślić problem. A moje pytanie brzmi, jaki wpływ ma dieta na ZA? sławna ostatnio dieta paleo? (bezglutenowa, bezcukrowa, w ogóle bez wszystkiego) rodzice są strasznie zafiksowani na punkcie jakiejś diety, mają coś zmieniać w żywieniu chłopca; zaznaczam że jest niejadkiem,bo mam twierdzi, że nic nie chce jeść. Czy są jakieś badania odnośnie wpływu diety na dziecko z ZA? tzn. wiem o wpływie cukru itd. Ale rodzice, są przekonani, że dieta wyleczy ich dziecko z ZA...Jakby w diecie widzą sens a nie w pracy z nim w domu.
Zapisane
Natalia Antosz
Administrator
Jr. Member
*****
Wiadomości: 74


« Odpowiedz #1 : Wrzenia 17, 2018, 07:28:36 »

Szanowna Pani,

 dieta ma duży wpływ na zachowanie dzieci (nie tylko z ZA, ale również z innymi zaburzeniami rozwoju), ponieważ jedzenie, które kupujemy w sklepach jest wysokoprzetworzone, zawiera duże ilości konserwantów i polepszaczy smaku, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Można o tym przeczytać np. w publikacji J. Cieszyńskiej "Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych", w podrozdziale "Zagrożenia współczesności". Samo wprowadzanie diety, bez wykonywania ćwiczeń stymulujących funkcje poznawcze, społeczne, językowe, emocjonalne itd. mija się z celem, ponieważ dziecko pozostawione bez odpowiedniej opieki terapeutycznej i bez pracy z Rodzicami w domu,  nie poprawi swojego funkcjonowania, a trudności będą się tylko nawarstwiać. O konieczności stymulacji dzieci z ZA znajdzie Pani informację w publikacji prof.  M. Korendo "Językowa interpretacja świata w wypowiedziach osób z zespołem Aspergera".

Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Antosz

Zapisane
MW28
Newbie
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #2 : Wrzenia 18, 2018, 12:35:15 »

Dziękuję bardzo za odpowiedź:). A chciałam jeszcze zapytać o biofeedbacku i jego skuteczności oraz wpływie na dziecko z ZA? ( zaznaczam jeszcze, że okazało się iż u dziecka wykryto zakłócenia fal mózgowych mogące się objawiać padaczką tzn, nigdy ataków nie miał i ich mieć nie musi ale coś tam jest zaburzone). Chciałabym poznać opinię różnych środowisk:)
Zapisane
Natalia Antosz
Administrator
Jr. Member
*****
Wiadomości: 74


« Odpowiedz #3 : Wrzenia 18, 2018, 07:41:58 »

Szanowna Pani,

Jak powszechnie wiadomo, to w lewej półkuli mózgu znajduje się ośrodek mowy. Stymulacja obrazem, jaka ma miejsce w metodzie biofedback, to pobudzanie prawej półkuli mózgu i jednocześnie hamowanie pracy lewej, dlatego też nie możemy jej polecać jako metody do pracy z dziećmi z zaburzeniami komunikacji językowej.  U dzieci ze spektrum autyzmu, czy zespołu Aspergera ważne jest stymulowanie do działania lewej półkuli mózgu. Chcemy, aby dzieci przyswajały reguły społeczne, rozumiały emocje i uczucia własne oraz innych ludzi, a do tego potrzebny jest język.

Pozdrawiam,
Natalia Antosz
Zapisane
MW28
Newbie
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #4 : Wrzenia 19, 2018, 08:29:49 »

Czyli tak jak myślałam Uśmiech dziękuję za pomoc:)
Zapisane
casilda
Newbie
*
Wiadomości: 14


« Odpowiedz #5 : Czerwca 28, 2022, 05:58:01 »

Każdemu potrzeba jest zdrowa dieta, powinniśmy o takie aspekty zadbać. Ogólnie świetną alternatywą jest dieta pudełkowa https://kuchniavikinga.pl/catering-dietetyczny-gdansk/ , która zawsze jest świeża, dobrze zbilansowana.  Można dzięki niej zadbać o siebie kompleksowo.
Zapisane
kajtek8
Newbie
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #6 : Listopada 29, 2022, 02:54:15 »

Zdrowa dieta, dopasowana do indywidualnych potrzeb to podstawa - https://masterdieta.pl/dieta-pudelkowa/gdansk oferuje różnorodne diety, które wpasują się w różnego rodzaju alergie czy uczulenia i nietolerancje. Polecam
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!