Wróć do strony głównej.
Lutego 18, 2019, 10:22:27 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!

Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Podejrzenie autyzmu, zaniepokojona mama prawie rocznego synka  (Przeczytany 730 razy)
Janett777
Newbie
*

« : Stycznia 14, 2019, 11:54:39 »

Witam, jestem zaniepokojona mama prawie rocznego synka. Synek urodził się 2 tyg przed terminem, dostał 10pkt i ważył 3400. Niestety okazało się w 4 miesiącu że są zmiany w USG sugerujące wylew 1-2 stopnia, miał objaw zachodzącego słońca i to mnie skłoniło do badania USG. Podejrzewam że to od karuzelki która na niego spadła ale lekarze tego nie lacza. Objaw minął w 6 miesiącu i trwał ok 3m. USG jest od 8-9 miesiąc czyste. Bardzo się obawiam o rozwój synka i staram się dużo z synkiem ćwiczyć jednak czuje że robię to po omacku. Najbardziej niepokoją mnie następujące rzeczy:
- słaba reakcja na imię jak bawi się w salonie(w łóżeczku czy foteliku do karmienia bardziej reaguje)
- nie pokazuje nic raczka ani palcem za to wzrokiem tak i często reaguje na polecenie daj. Każda zabawa przeprowadzona w łóżeczku raczej kończy się sukcesem. Tzn najpierw zapoznałam synka z jego zabawkami i śpiewałam piosenkę ruszając nimi i w ten sposób myślę zapamiętał co jest czym i bawiąc się z nim w łóżeczku teraz śpiewam dana piosenkę tzn fragment i mówię daj mi np Misia ogórka i to robi przeważnie chyba że coś innego go zainteresuje , problem pojawia się w salonie gdzie mam wrażenie ma ogromne problemy z koncentracją...dodam że tv i grające zabawki już kilka miesięcy temu wyeliminowane...
- nie naśladuje brawo czy papa, pokazuje te gesty synkowi i nic ale np naśladuje czasem tulenie lali, układanie wieży z dwóch klocków, wkładanie kółek na stożek, picie z kubeczka, podskoki, jak powiem daj mamie smoczka w żartach przy usypianiu to daje często i to samo daj mamie am
- jest bardzo ruchliwy i często wymusza, ciężko wówczas odwrócić jego uwagę lub nie wiem jak skutecznie
- dalej wkłada zabawki do buzi , może to przez żeby bo ma dopiero jedna dolną jedynkę
- jak czegoś nie chce np bym go zostawiła w łóżeczku to zaczyna płakać i wygina się
- na NIE WOLNO nie reaguje wcześniej bardziej
- w nocy często się kręci, czasem przebudzi w dzień śpi raz lub dwa razy po 1-2h
- autami bawi się poprawnie
Ogólnie synek dość ładnie gaworzy (mama tata baba dada jaja jeje jede gaga lala gigi meme nene - jednego dnia więcej innego mniej) choć i często marudzi, gada też z nami jak ma dobry humor, nie lubi zostawać sam w łóżeczku a jak zostanie rozgląda się za mną, odwzajemnia usmiech, ładnie je i nie krztusi się - próbujemy blw, raczej nie lubi się przytulać , mam ogromny problem podczas ubierania-ucieka, lubi drapać różne powierzchnie, kontakt wzrokowy różnie ale bywa ok, fizycznie rozwija się myślę w normie tzn wstaje i chodzi przy meblach od 9 miesiąca , siada sam i raczkuje od 10. Słuchamy nagrań ale nie powtarza. Co mogę zrobić dla synka? Co zmienić? Proszę o pomoc. Czy jest możliwość że z tego wyjdziemy? Szczepić dalej- mieliśmy wstrzymane ale neurolog nie widzi problemu .. ? Dziękuję i pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Stycznia 15, 2019, 01:00:26 wysłane przez Janett777 » Zapisane
Janett777
Newbie
*

« Odpowiedz #1 : Stycznia 17, 2019, 12:20:19 »

Witam, można prosić o wypowiedź specjalisty? Bardzo mi zależy. Z góry dziękuję.
Dorota Nagraba
Newbie
*

« Odpowiedz #2 : Stycznia 17, 2019, 10:35:17 »

Szanowna Pani,

Nie jest możliwe postawienie diagnozy bez wcześniejszego kontaktu z dzieckiem. Proszę dalej stymulować rozwój synka, tak jak robi to Pani dotychczas. Ćwiczenia, które może Pani wprowadzić do codziennych zabaw opisane są w książce Prof. J. Cieszyńskiej i Prof. M. Korendo pt. "Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6. roku życia". Zalecam również wprowadzenie programu słuchowego "Słucham i uczę się mówić" (koniecznie w słuchawkach).
Proszę zaobserwować czy dziecko powtarza sylaby otwarte (zakończone samogłoską), wyrażenia dźwiękonaśladowcze (MU, BE, ME, IHA, UHU). Po wypowiedzeniu wyrażenia proszę poczekać na reakcję i obserwować czy dziecko próbuje powtarzać. Proszę sprawdzić i budować rozumienie zadając pytania: Gdzie mama? Gdzie tata? Gdzie (imię dziecka)? Gdzie miś ma oko? Proszę wskazywać obiekty palcem zadając pytanie: Co to?
Jeśli chodzi o szczepienia, decyzja zawsze należy do rodziców (jedyne co mogłabym sugerować to wizyta u neurologa, ale jak rozumiem dziecko było już konsultowane).
Może Pani także udać się na diagnozę do Centrum Metody Krakowskiej w Krakowie (po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty) lub skontaktować się z terapeutą MK (lista terapeutów na stronie  www.szkolakrakowska.pl.

pozdrawiam
Dorota Nagraba
Janett777
Newbie
*

« Odpowiedz #3 : Stycznia 18, 2019, 12:26:18 »

Jakie poleca Pani słuchawki do słuchania nagrań przez dziecko?
Dorota Nagraba
Newbie
*

« Odpowiedz #4 : Stycznia 20, 2019, 10:04:01 »

Słuchawki nauszne typu zamkniętego, dedykowane dzieciom/młodzieży. Nie jestem w stanie polecić konkretnej firmy (mogą to być dowolne słuchawki tego typu https://sklep.centrummetodykrakowskiej.pl/katalog/inne/sluchawki-46.html )

pozdrawiam
Dorota Nagraba
Janett777
Newbie
*

« Odpowiedz #5 : Lutego 04, 2019, 10:39:36 »

A czy te zachowania są bardzo niepokojące?
Katarzyna Biernacka
Newbie
*

« Odpowiedz #6 : Lutego 10, 2019, 02:07:53 »

Szanowna Pani,
wszelkie opóźnienia rozwoju oraz nieprawidłowe zachowania są niepokojące. Należy niezwłocznie skonsultować je ze specjalistą i pracować nad nimi, aby nie pogłębiały się i aby jak najszybciej je wyeliminować.
Pozdrawiam
Katarzyna Biernacka 
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!