Wróć do strony głównej.
Marca 29, 2024, 01:01:18 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Prośba o interpretacje - Autyzm  (Przeczytany 18745 razy)
todd
Newbie
*
Wiadomości: 25


« : Kwietnia 04, 2019, 08:21:42 »

Dzień dobry. Jestem świeżym ojcem i miałem bardzo mało do czynienia z dziećmi. Wymienię wszystkie zachowania synka, niektóre może są przypisane do jego wieku i są całkiem naturalne. Liczę że drodzy forumowicze, eksperci powiedzą czy powinienem coś robić w kierunku diagnozy, czekać czy może "przestać przesadzać".

Niemowlę 8,5 miesiąca. Urodzony drogą naturalną tydzień przed terminem. Punkty apgar 9/10 za kolor skóry a potem 10/10.

1.Kontakt wzrokowy raczej słaby, trwa z 5-10 sekund i niemowlę patrzy w innym kierunku lub wtula zawstydzoną główkę
2. Bardzo dużo noszony, płaczliwy, wścieka się często. Od dłuższego czasu chce być tylko przodem do świata. Jeśli przodem do mnie to łapki trzyma oparte i rozgląda się. Zdarza się że noszony przodem do mnie wygina się w pałąk do tyłu.
3.Macha bardzo dużo rączkami i nózkami. Położony na plecki podnosi dwie nózki do góry i opuszcza gwałtownie. Jak się zdenerwuje lub jest podekscytowany to zaciska piąstki rytmicznie.
4. Na razie nie reaguje na imię i często się zdarza że jak leże koło niego to wołam wołam i nic. Pstryknę palcami to się odwróci.
5.Często budzi się w nocy. Karmiony piersią. Budzi się zazwyczaj z płaczem/krzykiem.
6.Na macie piankowej prawie zawsze idzie do brzegu odrywa o gryzie. Na razie nie raczkuje tylko trochę pełza. Chodzimy z nim na bobata ponieważ miał słaby podpór.
7.Zdarza mu się leżąc odchylać główkę do tyłu i krzyczeć
8.W spacerówce śpi i jest spokojny. Nie wychyla się, nie rozgląda.
9.Boi się obcych, ma lęk separacyjny. Na początku wrzask i płacz a potem się przyzwyczaja.
10.Drapie nieustannie palcami o tapczan. Wszystko wkłada do ust i gryzie (nie ma zębów). Swego czasu kręcił kciukiem o podłoże - teraz mniej.
11.Przytula się tylko jak zasypia.
12.Gaworzy ale raczej mało.
13.Lubi otwierać łapać za drzwiczki od szafek. Uderza łapkami w klawiaturę. Zabawki przeważnie gryzie albo nimi uderza lub w nie.

Jeśli jakieś fakty pominąłem proszę dopytać. Wiem że piszę trochę chaotycznie, nie potrafię inaczej w obecnej sytuacji. Nie potrafię na trzeźwo ocenić faktów.
Zapisane
AgaAgnieszka
Newbie
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #1 : Kwietnia 04, 2019, 09:15:32 »

Dzien dobry, mamy niemalże takie same zachowania u naszej obecnie 9 miesięcznej coreczki (takie same punkty Apgar, ruchowo również podobnie, jedyna różnica to u nas są zeby;)) Ja postanowilam zacząć diagnozować córkę około 11 miesiąca, ale to tylko moja indywidualna decyzja, po prostu chce jej dać jeszcze trochę czasu, tym bardziej, że codziennie mnie czymś pozytywnym zaskakuje. Teraz stymuluje ja ćwiczeniami z książki prof. Cieszynskiej ( jest Pan na tym forum, więc pewnie wie o którą publikacje chodzi), dużo się bawimy. Bardzo polecam zabawy w akuku w różnych formach, u nas się to sprawdza, córa się cieszy jak wyskakuje zza szafy, albo nakrywamy się kocem. Dodatkowo stymuluje to kontakt wzrokowy, u nas jest to swego rodzaju "dialog" - podoba Ci sie? chcesz jeszcze? To spójrz na mame. Patrzy, czasami jeszcze dodaje eeee Uśmiech ogólnie dużo łaskotek, gilgotek, piosenek. Ja powiem szczerze, bardzo martwię się o córkę, boję się niektórych jej zachowań, a myśl że to może być autyzm często nie daje mi spac. Ale nie poddaje się, walczę o nia i zawsze będę. Tak jak Pan, bardzo czekam na wypowiedź eksperta...
Zapisane
todd
Newbie
*
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #2 : Kwietnia 05, 2019, 07:58:15 »

AgaAgnieszka

Trochę dziwne że znalazłem kogoś z prawie identycznymi obserwacjami. Odczuwam silny niepokój. Moja partnerka na razie stosuje metodę racjonalizacji\wypierania. Zazwyczaj to ona jest skłonna do przesady a ja racjonalny. W tym przypadku widzę zbyt dużo zbieżności do tego co czytałem jeśli chodzi i wczesne objawy. Tłumaczyłoby to również te ciężkie miesiące co we dwójkę nie dawaliśmy sobie rady. Noszenie prawie na okrągło. Ból barków i kręgosłupa. Nieprzespane noce. Liczyłem że to minie a teraz mam wrażenie że będzie jeszcze gorzej. Nie potrafię sobie poradzić psychicznie.
Zapisane
todd
Newbie
*
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #3 : Kwietnia 05, 2019, 01:09:13 »

Dziś spacer w wózku (spacerówka). Zazwyczaj spał. Dziś .... płacz i krzyk. Wzięty na ręce spokój. Za chwilę druga próba. Jedzie ale głowa jak u kukiełki, jednostajny wzrok głowa albo w dół albo w bok. Zero reakcji na mnie albo na mamę. Wołanie też nic nie pomaga. Twarz znudzona. Martwię się coraz bardziej ;(
Zapisane
AgaAgnieszka
Newbie
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #4 : Kwietnia 05, 2019, 07:14:43 »

Rozumiem doskonale.. moja córka od urodzenia też należy do tych wymagających. A czy mogę zapytać jak z rozwojem poznawczym u Synka? U nas leży totalnie naśladowanie gestow, wskazywania palcem tez na razie brak. Pociesza trochę to, że coraz lepiej rozumie mowe.
Zapisane
todd
Newbie
*
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #5 : Kwietnia 05, 2019, 07:55:53 »

Chyba podobnie. A co masz na myśli mówiąc że rozumie mowę?
Zapisane
AgaAgnieszka
Newbie
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #6 : Kwietnia 06, 2019, 05:51:39 »

Zapytana, np. gdzie tata wskazuje wzrokiem, pokazuje przedmioty o które pytam, jak poproszę zrób "bach" wyrzuca przedmiot trzymany w ręce. To wszystko cieszy:)
Zapisane
Monika Piotrowska
Newbie
*
Wiadomości: 10


« Odpowiedz #7 : Kwietnia 08, 2019, 09:30:07 »

Szanowny Panie,

bardzo ważne jest, by terapię rozpocząć jak najwcześniej. Pomimo, jak sam Pan twierdzi, małego doświadczenia w kontakcie z dziećmi, zauważył Pan niepokojące objawy u Synka, takie jak: słaby kontakt wzrokowy, wymuszanie płaczem zachowań ze strony rodziców, schematyczne zachowania zamiast zabawy, brak reakcji na imię.
Niemożliwe jest zdiagnozowanie Dziecka bez kontaktu z nim, dlatego proszę o jak najszybszy kontakt z terapeutą, który ustali plan terapii i pokaże, jak należy ćwiczyć z Synkiem. Listę certyfikowanych terapeutów znajdzie Pan na stronie: www.szkolakrakowska.pl.
Z otoczenia Dziecka należy wyeliminować grające i świecące zabawki, muzykę, tv, telefony. Proszę wprowadzić program słuchowy "Słucham i uczę się mówić", części: "Samogłoski i wykrzyknienia" oraz "Wyrażenia dźwiękonaśladowcze".
Niezwykle pomocna jest również "Wczesna interwencja terapeutyczna" autorstwa J. Cieszyńskiej i M. Korendo, w której znajdzie Pan wszystkie ćwiczenia, jakie należy wykonywać z Synkiem.
Bardzo ważne jest, by wypracować z Dzieckiem kontakt wzrokowy. Informacje na ten temat dostępne są na blogu:  https://centrummetodykrakowskiej.pl/blog/ .
Problemy związane z napięciem mięśniowym i budzeniem w nocy proszę skontaktować z neurologiem.

Serdecznie pozdrawiam,
Monika Piotrowska
Zapisane
todd
Newbie
*
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #8 : Maja 01, 2019, 01:38:52 »

AgaAgnieszka - coś nowego u Ciebie? u nas nadal bez zmian, mały nie reaguje praktycznie na wołanie. Słuch sprawdzony.
Zapisane
AgaAgnieszka
Newbie
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #9 : Maja 01, 2019, 07:26:12 »

U mnie nadal ciągły niepokój o córkę. Kontakt wzrokowy bez rewelacji, zabaw zabawkami praktycznie brak, głównie tylko gryzienie (mocno zachęcana powrzucać i powyjmuje klocki z wiadereczka). Reakcja na imię jakieś 7/10, jak pełza do czegoś ciekawego, albo jest czymś bardzo zajęta to nie odwraca się wołana. Na hasło 'Ala zobacz' odwraca się prawie zawsze. Z pozytywow od naszej ostatniej "rozmowy": zrobiła się bardzo ciekawa świata, w wózku pokazuje na wszystko co ja ciekawi paluszkiem, interesuje się ludźmi, psami, ptaszkami, robi papa, polubiła ksiazeczki, pokazuje na obrazki, na razie tylko te, które ja interesuja. Niestety naśladowania wciąż brak. A jak synek? Nie reaguje tylko wołany po imieniu czy na jakąś dodatkowa zachętę typu "zobacz", albo np. "mama idzie" też?
Zapisane
mammma
Newbie
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #10 : Sierpnia 01, 2019, 06:20:49 »

Witam rodziców. Ośmielę zapytać jak teraz wyglada rozwój waszych dzieciaczków ?
Zapisane
todd
Newbie
*
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #11 : Listopada 30, 2019, 10:04:14 »

Piszę potajemnie bo ostatnie diagnozowanie syna prawie skończyło się rozpadem rodziny.

Obecnie syn wykazuje niepokojące objawy:

- machanie rączkami bez powodu
- darcie papieru na małe kawałeczki
- słaby kontakt wzrokowy
- słaba reakcja na imię lub jej brak
- zabawa w rozrzucanie, dość długa
- chce głównie na ręce żeby się do czegoś dostać
- uwielbia puszczać wodę
- zafiksowany na punkcie "lamp"
- bardzo słabo sypia, budzi się co chwilę w nocy, często budzi się z krzykiem lub z opcją "nie wiem gdzie jestem"
- mechanicznie ogląda książeczki
--wszystko praktycznie wkłada do budzi i gryzie (raczej nie ząbkowanie)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 01, 2019, 07:02:34 wysłane przez todd » Zapisane
todd
Newbie
*
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #12 : Kwietnia 07, 2020, 08:17:41 »

Update:

Syn skończył 21 miesiecy.

- kręcenie się w kółko
- trzepotanie rączkami
- nie reaguje na polecenia
- osłabienie reakcji na imię
- mówi głównie baba dada kha
- zafiksowany na lampy i zegary
- często klaszcze w dłonie i macha rączką "pa pa"(bez kontekstu)
- źle sypia (potrafi się budzić co godzinę)
- mamy problemy z karmieniem - nie chce nic jeść poza suchym chlebem

Nie mam możliwości porozmawiania z żoną o tym ponieważ reaguje złością i zaprzeczeniem.

Wydaje mi się że objawy stają się coraz bardziej widoczne. Dziwię się że mimo wizyt u wielu lekarzy nikt nie zauważył niczego .....a była komisja (logopeda i psycholog, neurolodzy, logopedzi)
Zapisane
todd
Newbie
*
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #13 : Kwietnia 22, 2020, 07:03:01 »

Jako że sam dyskutuję ze sobą to potraktuje to jako dziennik i pokaże tym co mówili "ze jestem głupi" jak już diagnoza będzie postawiona.

Obecne obserwacje:

- zabawy bardzo monotematyczne, głównie ustawianie rzeczy - zabawy w samotności
- pokazywanie palcem ale tylko na rzeczy które chce dostać
- w momencie złapania za rękę lub jak się stanie na drodze do czegoś co chce, nie patrzy co go powstrzymało (kto) tylko reaguje złością i brnie dalej (lub wyszarpuje rękę)
- osłabła bardzo reakcja na imię
- często zauważam "pusty wzrok"
Zapisane
Małgosia
Global Moderator
Newbie
*****
Wiadomości: 35


« Odpowiedz #14 : Kwietnia 22, 2020, 09:16:11 »

Dzień dobry,

Opisywane zachowania Syna są niepokojące i mogą świadczyć o zaburzeniu rozwoju, niemniej jednak dokonanie diagnozy jest możliwe jedynie poprzez kontakt twarzą w twarz.

Rodzicom ciężko jest zaakceptować myśl o możliwych nieprawidłowościach w rozwoju dziecka, to zupełnie normalne. Jeśli żona zaprzecza wszelkim Pana sugestiom, może warto zaproponować dostępne w aktualnej sytuacji, bez wychodzenia z domu, konsultacje online z prof. J. Cieszyńską lub prof. M. Korendo. Taka konsultacja nie jest diagnozą, a może dać rodzicowi bezpieczną (bo z własnego domu) możliwość rozmowy, zaczerpnięcia informacji na temat rozwoju dziecka. Zapisów na konsultacje online można dokonywać u Pani Magdy Rolińskiej pod numerem telefonu: 518 404 155 lub u Pani Dominiki Kowalik: 514 553 534.

Mimo problemów komunikacyjnych, zachęcam mimo wszystko do jak najszybszego rozpoczęcia stymulacji rozwoju Synka. Pomysły na ćwiczenia można znaleźć w publikacji prof.  J. Cieszyńskiej i prof. M. Korendo, pt. "Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6. roku życia". Opisane tam ćwiczenia i zabawy, wpływają korzystnie zarówno na rozwój dzieci prawidłowo rozwijających się, jak i tych, u których widoczne są pewne deficyty. Proszę pamiętać, że czas w terapii odgrywa niebagatelną rolę. Im wcześniej wdrożone zostaną oddziaływania terapeutyczne, tym większe szanse na osiągnięcie oczekiwanych efektów.

Pozdrawiam i zachęcam do działania,
Małgorzata Lasak
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 22, 2020, 09:20:29 wysłane przez Małgosia » Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!