Wróć do strony głównej.
Kwietnia 19, 2024, 05:51:20 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Synek 2.5msc słaby kontakt wzrokowy  (Przeczytany 3175 razy)
Kasia2107
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Marca 29, 2020, 07:23:40 »

Witam,
Mój synek ma 2.5msc. Urodzony w 37tc siłami natury, została podana oksytocyna podczas porodu. Dostal 10pkt w skali Apgar. Szczepiony tylko w szpitalu, ze względu na obecną sytuacje epidemiologiczną kolejne szczepienia odwołane.
Od 5tyg synek ma problemy ze snem - w dzień cieżko go uśpić, jak zaśnie budzi się po 15min i od nowa zaczyna się maraton. W nocy pobudka co godzine, nie raz potrafi obudzić sie i nie spac 3godziny.
Karmiony piersią oraz dokarmiany mlekiem modyfikowanym (przy piersi od urodzenia marudzil, szarpał pierś ale mimo to udało się go karmić) Gdy rozpoczął 8tydzień życia zauważyłam że nie łapie kontaktu wzrokowego. W 9tyg zaczął łapić go jedynie jak leży na pleckach. Pięknie głuży piszczy - ale najlepiej do obrazów, okna, choć do nas również.  Za zabawką wodzi wzrokiem ale jest to wymuszone.  
Nie lubi być noszony twarzą do twarzy.
Proszę o porade czy to początek autyzmu?
Jakie mamy szanse wyciągnąć synka na prostą?
Zakupilam juz karty i książkę dr Cieszyńskiej.
Strasznie sie martwie, dziecko bylo przez nas wyczekane przez wiele lat
« Ostatnia zmiana: Marca 30, 2020, 11:56:09 wysłane przez Kasia2107 » Zapisane
aneswiatek
Newbie
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #1 : Marca 30, 2020, 09:58:43 »

Szanowna Pani Kasiu,

Na tym etapie skupiłabym się na dalszej obserwacji zachowań, które Panią niepokoją u synka oraz wprowadzeniu ćwiczeń stymulujących funkcje poznawcze u dziecka, znajdzie je Pani w książce "Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6 roku życia" prof. J. Cieszyńskiej i dr M. Korendo.

W celu wypracowania kontaktu wzrokowego może Pani np. malować usta czerwoną szminką, zakładać okulary itp, aby przyzwyczajać syna do oglądania twarzy; w tym celu może Pani również używać zabawek jak maskotki, grzechotki itp. Proszę jednak zrezygnować ze wszelkich zabawek z efektami dźwiękowymi i wizualnymi.

Zagrożenie autyzmem można stwierdzić u dzieci między 4 msc. a 2 rokiem życia, u których zaobserwowano zaburzenia rozwoju funkcji poznawczych. Szczególną uwagę proszę zwrócić na takie zachowania u syna jak:
-reakcje mimiczne syna na widok twarzy dorosłego,
-reakcje na uśmiech drugiej osoby,
-wsłuchiwanie się w Państwa wypowiedzi,
-zainteresowanie przedmiotami, które leżą w bliskiej mu odległości,
-poszukiwanie źródeł dźwięków
-wyrażanie niepokoju, gdy przez dłuższy czas nie ma Pani przy nim.

Powyższe zachowania powinny pojawić się między 4 a 5 msc. życia , jeśli nie zaobserwuje ich Pani konieczna będzie konsultacja ze specjalistą wczesnej interwencji terapeutycznej. W przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań terapeutycznych, jeśli dalej będzie Panią niepokoił rozwój synka proszę nie zwlekać, a zasięgnąć porady u specjalisty.
Na razie proszę skupić się na ćwiczeniach stymulujących, o których wspomniałam wyżej.

Pozdrawiam,
Aneta Świątek
Zapisane
todd
Newbie
*
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #2 : Kwietnia 07, 2020, 04:28:33 »

Wypisz wymaluj mój synek. Niestety problemy ze snem trwają do dziś Smutny - pociesz się że wiem co czujesz po tych nocach.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!