aneswiatek
Newbie
Wiadomości: 5
|
|
« Odpowiedz #1 : Marca 30, 2020, 09:58:43 » |
|
Szanowna Pani Kasiu,
Na tym etapie skupiłabym się na dalszej obserwacji zachowań, które Panią niepokoją u synka oraz wprowadzeniu ćwiczeń stymulujących funkcje poznawcze u dziecka, znajdzie je Pani w książce "Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6 roku życia" prof. J. Cieszyńskiej i dr M. Korendo.
W celu wypracowania kontaktu wzrokowego może Pani np. malować usta czerwoną szminką, zakładać okulary itp, aby przyzwyczajać syna do oglądania twarzy; w tym celu może Pani również używać zabawek jak maskotki, grzechotki itp. Proszę jednak zrezygnować ze wszelkich zabawek z efektami dźwiękowymi i wizualnymi.
Zagrożenie autyzmem można stwierdzić u dzieci między 4 msc. a 2 rokiem życia, u których zaobserwowano zaburzenia rozwoju funkcji poznawczych. Szczególną uwagę proszę zwrócić na takie zachowania u syna jak: -reakcje mimiczne syna na widok twarzy dorosłego, -reakcje na uśmiech drugiej osoby, -wsłuchiwanie się w Państwa wypowiedzi, -zainteresowanie przedmiotami, które leżą w bliskiej mu odległości, -poszukiwanie źródeł dźwięków -wyrażanie niepokoju, gdy przez dłuższy czas nie ma Pani przy nim.
Powyższe zachowania powinny pojawić się między 4 a 5 msc. życia , jeśli nie zaobserwuje ich Pani konieczna będzie konsultacja ze specjalistą wczesnej interwencji terapeutycznej. W przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań terapeutycznych, jeśli dalej będzie Panią niepokoił rozwój synka proszę nie zwlekać, a zasięgnąć porady u specjalisty. Na razie proszę skupić się na ćwiczeniach stymulujących, o których wspomniałam wyżej.
Pozdrawiam, Aneta Świątek
|