Dzień dobry,
Cieszę się, że tak wcześnie rozpoczęła Pani stymulację rozwoju swojego Synka. Ważne jest, aby, szczególnie w obecnej sytuacji związanej z pandemią, zaufać swojej matczynej intuicji i niezwłocznie po zauważeniu, że dziecko rozwija się „inaczej”, rozpocząć działania mające na celu wspomaganie rozwoju.
Proszę wciąż pracować nad kontaktem wzrokowym. Oprócz ćwiczeń z zakupionej przez Panią publikacji, można również w tym celu wykorzystać plansze z pomocy „Stymulacja rozwoju funkcji poznawczych w wieku niemowlęcym” dostępnych w naszym sklepie internetowym (
https://sklep.centrummetodykrakowskiej.pl).
Jeżeli już dostanie Pani płyty z programem słuchowym „Słucham i uczę się mówić”, proszę niezwłocznie zacząć go stosować. Rozpoczynamy od równoległego wprowadzenia dwóch części programu: „Samogłoski i wykrzyknienia” oraz „Wyrażenia dźwiękonaśladowcze”. Przypomnę, że do 6 miesiąca życia dziecka program puszczamy z wolnego pola – z głośniczków/z głośnika. Jeśli ma Pani małe głośniczki, proszę ustawić je po dwóch stronach łóżeczka, jeśli nie, to ustawiamy jeden głośnik - raz z jednej, raz z drugiej strony łóżeczka. Głośnik/głośniczki powinny być ustawione jak najdalej od głowy dziecka. Głośność nie może przekraczać 50 Db. Programu słuchamy w kilku sesjach, dla maluszków może to być łącznie 20 minut dziennie. Ważne są częste zmiany i krótkie stymulacje.
Bardzo proszę pamiętać o całkowitej eliminacji prawopółkulowych stymulacjach (grające zabawki, TV, tablet, smartfon, komputer).
Proszę się nie niepokoić, a dalej obserwować i działać – zarówno w sferze motorycznej, którą Pani konsultowała z fizjoterapeutką, jak i w pozostałych sferach wymagających interwencji.
Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Lasak