Wróć do strony głównej.
Kwietnia 19, 2024, 02:42:56 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Niepokojące objawy u 10miesięcznego dziecka  (Przeczytany 2376 razy)
evela_ka
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Kwietnia 14, 2020, 03:44:15 »

Witam. Jestem mama 10miesiecznego chłopca którego rozwój mnie niepokoi. Urodził sie siłami natury ale był niedotleniony i poród odbywał się przez próżnociąg(okazało sie ze był owiniety pepowina), przeszedl tez mocna żółtaczkę. Od pierwszego dnia narodzin synek byl bardzo niespokojny, mocno ulewał, złościł sie przy piersi. Do 3 miesiaca mocno plakal co wiązałam z kolkami. Następnie nasilił sie refluks, jeszcze bardziej ulewał (nieraz po 20 razy od karmienia piersią). Synek wyginal sie w "c" przy piersi, w takiej pozycji również spał, nerwowo chwytal i puszczal piers, nie lubił byl odkładamy do pozycji leżącej, uspokajal sie troche noszony na rekach "przodem do świata" (rowniez w chuscie) oraz przy dźwięku odkurzacza, zaczal machac nerwowo raczkami i trzeć stopa o stope. Niby pojawil się uśmiech spoleczny o czasie, choć teraz się zastanawiam czy był prawidlowy. W wanience nie chciał lezec. Kapalam sie jakis czas z nim trzymajac go na kolanach. Ze spaniem rowniez byly problemy. Kiedy zaczęłam mu rozszerzac dietę pojawily sie duze problemy. Nie otwieral buzi do lyzeczki, ogolnie nie mógł wysiedziec w miejscu. Byl karmiony przy tv do niedawna. Bardzo zle przechodzil ząbkowanie do tego stopnia ze calkiem odmawial jedzenia i chciał jesc tylko mleko z piersi, spadl z wagi. Wtedy wiazalam to wszystko z refluksem i zabkowaniem. Ale dzisiaj juz jestem zalamana i wydaje mi sie ze to wszystko zmierza w zlym kierunku... Dzisiaj jest bardzo nadpobudliwy, bawi sie w ten sposob ze szura przedmiotami o podłogę, postukuje nimi, siedząc w krzeselku zrzuca je i patrzy jak lecą, bardzo lubi koła, odwraca autka i bawi sie nimi (choc czesto tez prawidłowo jezdzi zwłaszcza dużymi pojazdami), zajmuje sie na krotko dana zabawa po czym raczkuje do czegos innego, wszedzie teraz chce wstawac i chodzic za ręce, nawet nie interesują go zabawki, dużo rzeczy chce gryźć również nas. Od kilku dni je bez tv w krzeselku, najgorsza jest pierwsza łyżeczka potem jakoś idzie, choć preferuje zblendowane posiłki najlepiej słoiczki.. Wciąż ulewa ok 2-3 razy dziennie. Byl czas ze lepiej reagowal na imię, teraz nie zawsze. Kilka razy adekwatnie reagowal na komunikat nie wolno, takim zatrzymaniem i popatrzeniem na rodzica. Obecnie wydaje sie ze tego nie słyszy bo jest zajety czyms innym. Nie zawsze odwzajemnia uśmiech. Zauwazylam ze nie lubi patrzec z bliska, ucieka wzrokiem, chyba ze sie go czyms zainteresuje np. Okularami. Czesto marudzi i chce byc noszony. Lubi zabawę w akuku, wierszyki z pokazywaniem, masazyki, rozumie niektore rzeczy bo do nich podażą, ale nie potrafi nic podać, przynieść. Cieszy sie na widok wracającego taty z pracy, lubi z nim wygłupy. Lubi spacery, tylko wtedy posiedzi dosc spokojnie w wozku. Niepokoi sie jak mama znika mu z widoku. Nie za bardzo chce nasladowac. Kilka razy udalo mi sie ze dal misiowi buzi. Nie wskazuje palcem, czasem reką jak cos bardzo chce np. butelke z wodą. Lubi patrzeć w okno jak mu wskazuje palcem obiekty np. ptaki, auto, patrzy na nie. Niepokoi mnie to ze czasami macha sobie palcami jakby wszystko chciał wprawiac w ruch. Gaworzyl pieknie przez kilka dni po czym przestał. Czasem zdarza sie tata a dzisiaj pare razy mowil be. Ostatnio gorzej spi, budzi sie po ok 6 razy i nie jestem go w stanie ululac, strasznie sie wierci, uspokaja sie przy piersi którą teraz traktuje jak smoczek. Czy mam sie czym martwic? Czy przesadzam, jak każdy z bliskich uważa mówiąc ze dzieci są rożne. Bardzo proszę o jakąś pomoc. Od czego zacząć? Jak mu pomóc? Jak z nim ćwiczyc? Czy jestem w stanie wyrównać jeszcze jego deficyty czy jest juz skazany na autyzm? Co jest najbardziej niepokojącego w jego zachowaniu? Zaznacze ze powylaczalam wszystkie dźwięki w zabawkach, tv tez jest wylaczone przy dziecku. Dziękuje i pozdrawiam. Ewelina
Zapisane
Małgosia
Global Moderator
Newbie
*****
Wiadomości: 35


« Odpowiedz #1 : Kwietnia 23, 2020, 01:41:11 »

Dzień dobry Pani Ewelino,

Niestety niemożliwym jest przeprowadzenie diagnozy bez kontaktu twarzą w twarz z dzieckiem. Jeżeli intuicja podpowiada Pani, że coś jest "nie tak" w rozwoju Pani synka i zauważa Pani pewne niepokojące zachowania (opisywany przez Panią brak gestu wskazywania palcem, brak kontaktu wzrokowego i naśladownictwa, autostymulacje - machanie paluszkami, chęć wprowadzania obiektów w ruch), zachęcam do jak najszybszego rozpoczęcia działań terapeutycznych.

W obecnej sytuacji, gdy nie można skorzystać z porad specjalisty pracującego Metodą Krakowską na żywo, proszę samodzielnie rozpocząć stymulację rozwoju Synka. Pomysły na ćwiczenia i zabawy opisane zostały w publikacji prof. J. Cieszyńskiej i prof. M. Korendo, pt. "Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6. roku życia". Wdrożenie opisanych tam oddziaływań wpływa korzystnie na rozwój wszystkich dzieci (w przypadku zakłóceń lub zaburzeń rozwoju - wyrównują deficyty, a w przypadku prawidłowego rozwoju - dodatkowo go stymulują). Oprócz ćwiczeń ogólnorozwojowych zachęcam do wprowadzenia programu słuchowego "Słucham i uczę się mówić" (dla maluszków ok. 20 min. dziennie w seriach trwających od 5-8 min.). Programu należy słuchać koniecznie w słuchawkach, aby wyeliminować inne bodźce słuchowe.

Bardzo rozsądnie postąpiła Pani rezygnując z prawopółkulowych stymulacji (TV, radio, komputer, zabawki dźwiękowe, smartfon itp.). Proszę koniecznie to kontynuować.

Jeżeli jednak bardzo się Pani niepokoi lub sytuacja z pandemią zacznie się przedłużać, informuję, że istnieje również możliwość umówienia się na konsultacje online z Panią prof. J. Cieszyńską lub Panią prof. M. Korendo. Wszelkich informacji dotyczących kosztów i dostępnych terminów udzieli telefonicznie Pani Magda Rolińska: 518 404 155 lub Pani Dominika Kowalik: 514 553 534.

Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Lasak
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!