Wróć do strony głównej.
Marca 28, 2024, 01:59:48 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Niepokojące zachowania u 8 miesięcznej dziewczynki  (Przeczytany 5161 razy)
angel1812
Newbie
*
Wiadomości: 3


« : Czerwca 20, 2020, 10:36:12 »

Witam, bardzo proszę o poradę, niepokoi mnie kilka zachowań mojej 8 miesięcznej córki.
Córka urodzona w 39tc, rodziłam naturalnie ale z powodu braku postępu porodu i spadającego tętna dziecka  zrobiono mi cc. Córka miała krwiaka na główce, został odciągnięty, usg prawidłowe. Dostała 9 pkt - jeden odjęty za napiecie mięśniowe (w 3 minucie życia już 10). Córka nie miała problemów z kolkami czy bólami brzuszka. Odkąd skończyła 3 miesiące przesypia całe noce. W ciągu dnia ma regularne drzemki. Na początku nie lubiła leżeć na brzuszku, położona w tej pozycji  od razu płakała , lekarz stwierdził ze ma wiotkie ramionka i jak się wzmocni z czasem to będzie w porządku. W zasadzie z dnia na dzień nagle zaczęła trzymać główkę i ładnie leżeć na brzuchu. Dziś jest to jej ulubione pozycja , położona na plecach od razu przekręca się na brzuch. Na brzuchu Obraca się sprawnie dookola, sięga po zabawki, posadzona dobrze utrzymuje równowagę jednak sama jeszcze
Nie usiadła. Jeszcze nie raczkuje. Od 3 miesiąca zmagamy się z alergia, lekarz stwierdził ze to może być alergia na mleko krowie , ja karmiąc ją trzymałam diete ale efektów nie było żadnych, teraz gdy jest na mm diecie elementarnej nadal nie było poprawy , pomogła maść zapisana przez dermatologa, stan skory jest teraz o 90% lepszy ale nadal córkę wysypuje tyle ze już dużo dużo mniej bo zmiany skórne były na całym ciele aż zlewały się momentami w taka „skorupkę” , córka się drapała. Z dobrych rzeczy: gdy mąż trzyma ją na rękach i zobaczy ze wchodzę do pokoju to aż „podskakuje’’ z ekscytacji, obserwuje mnie gdy chodzę po domu, uwielbia bawić się w a ku ku, odwzajemnia uśmiech, na widok dziadków bardzo  się cieszy, patrzy w kierunku gdy pokazuje jej coś palcem, lubi gdy opowiadam jej o obrazkach w książce i gdy wydaje odgłosy zwierząt - uśmiecha się wtedy, gaworzy mama baba dada tata - czasem często w ciągu dnia a czasem mało, jak zapytam gdzie jest lampa patrzy na sufit - czasem gdy nie popatrzy i pokaże jej palcem to popatrzy wtedy, jak pytam gdzie jest nasz pies zawsze odwraca się w kierunku gdzie zawsze siedzi, lubi laskotki, lubi jak jej śpiewam, dotyka naszych twarzy i gdy mówimy „ałaaaaaa” gdy za mocno złapie to śmieje się wtedy,  gdy z kimś rozmawiam i trzymam ją akurat na rękach często spogląda na mnie gdy mówię.  Naśladuje wrzucanie kulek do pudełka, stukanie klockami. , 
Co mnie niepokoi:
- bardzo często wykonywała taki „grzebiący” ruch paluszkami rąk, drapała kanapę, matę, podłogę, nieraz nawet mnie  - teraz w znacznym stopniu to zanikło ale nadal niepokoją mnie jej ruchy dłońmi. Dość często rusza dlonmi tak jakby w górę i w dół i od jakiegoś czasu macha intensywnie rączkami - przeważnie gdy się z czegoś cieszy ale nie zawsze, czasem mam wrażenie ze robi to bez powodu. Gdy bawi się klockami raz złapie klocek normalnie do raczki a innym razem jak jakby próbuje  go „podrapac” - wykonuje taki ruch wyprostowanymi palcami
- na rękach na słaby kontakt wzrokowy - interesuje ją wszystko dookoła, rozgląda się w jedna i druga stronę, wyciąga ręce gdy chce czegoś dotknąć,
- nie wyciąga rączek  żeby ją wziąć - nie qiem czy ma jeszcze na to czas czy już powinna to robić ? Zazwyczaj zaczyna marudzić i wtedy ją podnosimy
- reaguje na dźwięki, nawet bardzo ciche, odwraca głowę w kierunku z którego dochodzą ale zdarza się ze nie reaguje na swoje imię zwłaszcza gdy jest czymś pochłonięta. Nie jest to nagminne ale niepokoi mnie ze czasami muszę ją „zmusić” żeby zareagowała np wydając jakiś śmieszny dźwięk 
- zdarzało sievtez kilka razy ze „zawiesiła się”, mówiłam do niej dość długo zanim na mnie spojrzała- naurolog zalecił badanie usg i eeg - usg wyszło dobrze, czekam jeszcze na wizytę aby zrobić EEG,
- nie lubi za bardzo przebierania szczególnie jeżeli chodzi o górne części garderoby - body lub koszulki . Przy zmianie pampersa tylko sporadycznie marudzi, nie lub tez gdy wyciągniemy ja z wanienki na ręcznik i podczas balsamowania i wycierania zazwyczaj płacze chyba ze dam jej coś co ja zainteresuje
- jakiś czas temu nie pozwalała łapać się za raczki aby zrobić „brawo” lub „papa” , teraz już mam wrażenie ze
te raczki są mnij  sztywne i pozwala gdy łapie ją i robię nimi kosi kosi ale sama jeszcze tych czynności nie powtarza
-jeszcze nie wskazuje paluszkiem, czasem cała ręką
- zdarza się ze ogląda swoje rączki albo macha paluszkami przed twarzą, często tez wkłada je do buzi i ogólnie zabawki tez przeważnie ładują w buzi aczkolwiek zareaguje gdy powiem jej „nie wolno” gdy nie chce aby brała coś do buzi, wstrzyma się wtedy ale później i tak to zrobi
- corka bardzo często się drapie , zdarza się ze az do krwi - szczególnie nogi , głowę, szuje i uszy - nie qiem czy to związek z alergia bo robi to bawet gdy ma  czysta skore  bez wysypki. Drapie się przeważnie gdy jest śpiąca, gdy je muszę dawać jej coś do raczek bo bie jestem w stanie opanować żeby się nie drapała, gdy ją rozbiorę automatycznie drapie całe nogi, gdy płacze to bardzo drapie głowę i uszy
- od pewnego czasu zaczęła płakać zawsze przy wieczornym usypianiu i tez się wtedy drapie bardzo nawet gdy ją nosimy na rękach
- w samochodzie czasem płacze podczas zapinania pasów w foteliku ale podczas jazdy już nie. Martwi mnie tylko ze często woli patrzeć w okno niż spojrzeć na mnie gdy do niej mówię
- lubi spacery w wózku , ogląda wszystko z zaciekawieniem ale tez wtedy nie zawsze reaguje gdy do niej mówię, zrywam wtedy kwiatek i jej podaje wtedy patrzy na mnie odbrazu i bardzo sie cieszy i wyciąga po niego raczki
. Jednym razem jest mega spokojna aż mam wrażenie ze za bardzo a innym razem gaworzy cała drogę i się uśmiecha - tez różnie to wyglada...

Myśl ze to mogą być zaburzenia autystyczne spędza mi sen zapowiek, nie pozwala mi cieszyć się w pełni macierzyństwem...
Zapisane
angel1812
Newbie
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #1 : Czerwca 20, 2020, 10:41:33 »

Jeszcze apropo kontaktu wzrokowego - mam wrażenie ze lepszy jest z odległości, wtedy ładnie utrzymuje kontakt wzrokowy natomiast z bliska jest różnie, raz patrzy ładnie a raz nadstawiam głowę tam gdzie akurat patrzy a ona się odwraca, ladniebyrzyna kontakt np gdy bawimy się w a ku ku lub gdy robię śmieszne miny i wydaje śmieszne odgłosy, gdy ją zawołam i popatrzy na mnie to się uśmiechnie ale wydaje mi się ze za szybko odwraca wzrok , czy to normalne? Gdy się bawi czymś co ja bardzo interesuje to normalne ze tylko na chwilkę na mnie popatrzy i wraca do zabawki?
Zapisane
Elena Palinciuc-Dudek
Global Moderator
Newbie
*****
Wiadomości: 46


« Odpowiedz #2 : Czerwca 22, 2020, 08:18:45 »

Szanowna Pani,

niektóre opisane przez Panią objawy rzeczywiście są nieprawidłowe, ale niekoniecznie wskazują na autyzm.
Polecam zgłosić się do neurologopedy. Listę specjalistów pracujących Metodą Krakowską znajdzie Pani pod tym adresem
http://www.szkolakrakowska.pl/
Proszę też pamiętać o rozwoju fizycznym córeczki, który warunkuje rozwój poznawczy. Dziecko powinno stabilnie siedzieć już w siódmym miesiącu życia. Pozycja siedząca pozwala dziecku na obserwację otoczenia i dostarcza nieznanych wcześniej bodźców. Jeśli córeczka ma trudności z doskonaleniem umiejętności siedzenia, należy rozpocząć rehabilitację.

Pozdrawiam serdecznie
Elena Palinciuc-Dudek
Zapisane
patii1991
Newbie
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #3 : Marca 28, 2021, 01:32:42 »

Witam, wiem , że już trochę czasu minęło , ale jak się u Państwa rozwinęła sytuacja ? U nas synek zaraz 8 mc i bardzo podobnie Smutny
Zapisane
angel1812
Newbie
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #4 : Marca 28, 2021, 02:31:53 »

Witaj patii1991,

U nas córka aktualnie ma 17 miesięcy. Postęp jest ogromny i po konsultacji z lekarzem usłyszeliśmy ze córka rozwija się super. Jest bardzo towarzyska, nie lubi być sama, to typ takiej „przylipki” ☺️ Kontakt wzrokowy super, również podczas noszenia na rękach. Pieknie reaguje na swoje imię, wola nas ‚mamo’ ‚tato’ , mówi baba dziadzia amam tam chce gdzie, bardzo  dużo po swojemu - wręcz buzia się jej nie zamyka. Naśladuje odgłosy: zwierzątka, samochody, trąbkę, bębenek, czajnik, na piłkę wola bam, na siku wola siiiiiii, powtarza literki takie jak a b c o i u m n , pozostałe probuje Uśmiech Wykonuje polecenia takie jak „przynieś np kubek czy lale, pokazuje jak myje ząbki, ręce, robi papa , przybija piątkę, daje całuski, przytula się, pokazuje jak łaskocze, pięknie pokazuje części ciała - oczy uszy nos policzki włosy szyje brzuszek pupę kolanko stopę, probuje się sama rozbierać i ubierać choć nie zawsze lubi gdy ją przebieramy, uwielbia sama jeść - stosowałam od 7 miesiąca BLW, upomina się gdy chce coś zjeść albo pic, zapamiętuje miejsca gdzie była np gdy zajeżdżany pod dom dziadków z daleka już krzyczy „baba baba”, ogólnie jest bardzo ruchliwa i wesoła, uwielbia spacery, boi się jak kogoś nie zna - zawsze się wtedy przytula do mnie i łapie mnie za rękę . Bardzo dużo czynności po nas powtarza , uwielbia wyciągać pranie i mi podawać albo naczynia ze zmywarki, jak widzi ze mąż idzie z zakupami ze sklepu to zawsze ona pierwsza wszystko biegnie rozpakowywać i wie nawet które rzeczy wkładamy do lodówki Uśmiech Pokazuje ile ma lat, pokazuje różne przedmioty o które zapytam - np zegar lampa schody kominek lodówka. Pokazuje paluszkiem gdy coś ją zainteresuje o dzieli ze mną pole uwagi.  Bawi się w udawanie - karmi misia, pierze ubranka lali. Bardzo lubi bawić się w akuku i zaczepia aby ją gonić albo łaskotać Uśmiech  Sama inicjuje zabawy - np. Ciągnie mnie abym stanęła przy oknie i pokazuje abym chowała sie za zasłona a ona mnie szuka i robi akuku . nie włączamy przy córce telewizji, bardzo dużo jej czytamy o razem oglądamy książki , uwielbia to i sama prosi aby jej poczytać . Bajkę na telefonie włączam jej tylko wtedy gdy chce jej obciąć paznokcie - to jest jedyny moment gdy muszę to zeobic bo inaczej córka nie usiedzi.
I powiem Pani ze kamien spadł mi z serca i w końcu cieszę się zamiast zamartwiać.
Jeśli mogę coś poradzić to niech Pani dużo do synka mówi i skłania go do patrzenia na twarz, ja robiłam dosłownie wszystko żeby córka nie odwracała wzroku jak to wcześniej bywało i naprawdę pomogło, teraz gdy mam ja na rękach patrzy mi w oczy i aż czasem nie mogę uwierzyć ze nie tak dawno nie mogłam jej do tego nakłonić
« Ostatnia zmiana: Marca 28, 2021, 02:37:48 wysłane przez angel1812 » Zapisane
patii1991
Newbie
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #5 : Marca 29, 2021, 04:15:00 »

Jej az się miło czyta
Zapisane
patii1991
Newbie
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #6 : Marca 29, 2021, 04:16:06 »

Napisałam do Pani wiadomosc , bo tutaj pisze ale dodaje się tylko kawałek Uśmiech.
Zapisane
wdb2021
Newbie
*
Wiadomości: 1


WWW
« Odpowiedz #7 : Kwietnia 30, 2021, 08:18:48 »

Dzieci w tym wieku zachowują się tak, prawie wszyscy. Rodzice muszą pozostawać pod ścisłym nadzorem.
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!