Wróć do strony głównej.
Marca 29, 2024, 08:17:22 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: rozwijanie mowy u 4,5 latka z AS?  (Przeczytany 3187 razy)
JimmyAndreson
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Marca 09, 2021, 11:11:43 »

Witam serdecznie
Problemy z synkiem zaczęły się w momencie pójścia syna do przedszkola. Wychowawczynie zauważyły problemy w kontaktach z kolegami, pewnego rodzaju izolację i inność. Syn zaczął mówić kiedy skończył 3 lata, ale jego mowa jest bardzo zaburzona. Ma problemy z intonacją, dłuższą narracją, używa echolalii, często mówi do siebie. Synek często rozpoczyna rozmowę, pyta o różne rzeczy nie tylko związane z jego fiksacjami (literami i cyframi), potrafi udawać, że zielony klocek to brokuł, a woda w kubeczku to kisiel, sam jednak nie podejmuje zbyt wielu zabaw tematycznych ( oprócz zabawy w chowanego). Lubi gry, układa PUS-y, jest uczuciowym dzieckiem. Nauczył się odczytywać podstawowe emocje typu radość, złość, smutek z twarzy, problem jednak tkwi w uzasadnieniu dlaczego ktoś jest szczęśliwy itp. Bardzo zależy mi na rozwoju mowy u syna, bo wydaje mi się, że gdyby lepiej się komunikował byłoby mu łatwiej na każdej płaszczyźnie. Syn chodzi do psychologa, byłam też na konsultacji logopedycznej, ale pani stwierdziła, że problem nie tkwi w tym jak mówi tylko co mówi, więc najważniejsza jest praca psychologa. Bardzo prosiłabym Panią o przykładową listę pozycji, które pomogłyby rozwijać mowę u syna. Pracuję z nim w domu układając 4 lub 6elementowe historyjki obrazkowe, odczytujemy emocje z kart Pani autorstwa i autorstwa prof. Cieszyńskiej, czytamy książki, proszę syna o opowiedzenie tego, co widział na rysunku lub tego co przeczytałam. Syn chodzi również na zajęcia integracji sensorycznej ze względu na problemy z motoryką małą i niechęcią do rysowania i kolorowania. W księgarniach i internecie jest nawał książek, po okładce trudno jednak ocenić ich zawartość. Umówiłam syna na diagnozę do Pani, lecz termin jest dość odległy, a chciałabym już zacząć działać.  Dziękuję bardzo i pozdrawiam
Zapisane

olababilec
Global Moderator
Newbie
*****
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #1 : Marca 21, 2021, 02:22:03 »

Dzień dobry,

myślę, że warto byłoby wprowadzić naukę czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną. Proszę zerknąć na wydawnictwo WIR.
Jeśli zaś chodzi o materiały, z których mogłaby Pani korzystać, to faktycznie, na rynku jest tego bardzo dużo, dlatego trudno coś doradzić, nieznając synka, a warto dobierać materiał indywidualnie.
Prosze wprowadzać jak najwięcej zabaw tematycznych, tak by syn przejmował inicjatywę. Np. zabawa w sklep - raz Pani jest sprzedawcą, raz syn. W zabawach ważna jest naprzemienność, proszę tego uczyć syna.  Opowiadanie z perspektywy innej osoby też jest bardzo ważne, jak układanie dialogów. Na początku można do tego używać laleczek i udawać,, że one coś w mówią, w kontekście do danej sytuacji.

Serdecznie pozdrawiam,
Aleksandra Babilec
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!