Wróć do strony głównej.
Grudnia 25, 2024, 02:23:42 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Synek 2.5msc słaby kontakt wzrokowy?  (Przeczytany 2872 razy)
EverleighPresley
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Stycznia 13, 2021, 12:52:13 »

Witam,
Mój synek ma 2.5msc. Urodzony w 37tc siłami natury, została podana oksytocyna podczas porodu. Dostal 10pkt w skali Apgar. Szczepiony tylko w szpitalu, ze względu na obecną sytuacje epidemiologiczną kolejne szczepienia odwołane.
Od 5tyg synek ma problemy ze snem - w dzień cieżko go uśpić, jak zaśnie budzi się po 15min i od nowa zaczyna się maraton. W nocy pobudka co godzine, nie raz potrafi obudzić sie i nie spac 3godziny.
Karmiony piersią oraz dokarmiany mlekiem modyfikowanym (przy piersi od urodzenia marudzil, szarpał pierś ale mimo to udało się go karmić) Gdy rozpoczął 8tydzień życia zauważyłam że nie łapie kontaktu wzrokowego. W 9tyg zaczął łapić go jedynie jak leży na pleckach. Pięknie głuży piszczy - ale najlepiej do obrazów, okna, choć do nas również.  Za zabawką wodzi wzrokiem ale jest to wymuszone. 
Nie lubi być noszony twarzą do twarzy.
Proszę o porade czy to początek autyzmu?
Jakie mamy szanse wyciągnąć synka na prostą?
Zakupilam juz karty i książkę dr Cieszyńskiej.
Strasznie sie martwie, dziecko bylo przez nas wyczekane przez wiele lat
Zapisane

olababilec
Global Moderator
Newbie
*****
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #1 : Stycznia 14, 2021, 06:47:07 »

Szanowna Pani,

Niestety nie da się ocenić rozwoju Państwa Synka czy postawić diagnozę bez uprzedniego kontaktu twarzą twarz. W pierwszej kolejności zachęcam do konsultacji ze specjalistą wczesnej interwencji, który na żywo będzie mógł ocenić rozwój Dziecka i da wskazówki do pracy. Listę terapeutów znajdzie Pani na stronie: www.szkolakrakowska.pl.

Informuję również, że istnieje możliwość skorzystania z diagnozy/ konsultacji w Centrum Metody Krakowskiej (w Krakowie) z jedną z Pań Profesor. Informacji na temat takiego spotkania udzieli pani Magdalena Rolińska (tel: 518 404 155). Zachęcam do kontaktu.

Opisywanie przez Panią zachowania Synka są niepokojące, w związku z tym należy niezwłocznie zacząć działać. W okresie oczekiwania na diagnozę lub spotkanie z terapeutą proszę samodzielnie rozpocząć stymulację Synka. Propozycje zabaw i ćwiczeń znajdzie Pani w publikacjach "Neurobiologiczne podstawy rozwoju poznawczego", w częściach: "Słuch" , "Wzrok", "Ruch" autorstwa Prof. Jagody Cieszyńskiej-Rożek (https://sklep.centrummetodykrakowskiej.pl/katalog/zestawy/zestaw-sluch-wzrok-ruch-174.html).

W pierwszej kolejności proszę skoncentrować się na pracy nad kontaktem wzrokowym i skupianiem wzroku na Państwa twarzy - tutaj warto uwzględnić w wyglądzie jakiś wyrazisty, kontrastujący akcent w obrębie twarzy (np. kolorowa czapka, ciekawe kolczyki, chusta, usta pomalowane na intensywny kolor, wyraźne oprawki okularów i in.). Oprócz tego można wykorzystać również karty kontrastowe, które już Pani zakupiła.  Zachęcam do częstych prób nawiązywania kontaktu wzrokowego (zwykle robimy to wówczas, gdy Synek będzie nakarmiony i przewinięty). Mówimy do Dziecka, próbujemy różnych sposobów komunikacji: łagodnego mówienia, śpiewania, wokalizowania samogłosek oraz sylab. Szczególnie wokalizowanie jest ważne dla stymulacji głużenia i gaworzenia, jeżeli dziecko powie jakiś dźwięk, powtarzamy go i oczekujemy kolejnej realizacji (dialogowanie z dzieckiem).

Jednakże, bardzo zachęcam do kontaktu ze specjalistą - albo do spotkania z terapeutą, albo do konsultacji u nas w CMK

Z poważaniem,

Aleksandra Babilec
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!