Wróć do strony głównej.
Marca 29, 2024, 09:26:43 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Nietypowe zachowanie w przedszkolu 5 latka  (Przeczytany 3160 razy)
an-s
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Lutego 25, 2021, 07:59:33 »

Jestem mamą pięcioletniego chłopca. Jest rezolutny, zagaje mnóstwo pytań, uwielbia rozmawiać, czytać książeczki, rysować, bawić się klockami. Bardzo lubi zabawy fabularne - udajemy złodziei/policjantów, postaci z bajek, bawimy się w astronautów etc. Jest jedynakiem. Od zawsze przejawiał pewne zachowania, które kojarzyły mi się z zaburzeniami integracji sensorycznej, z tym że miały one różne nasilenie i niektóre z czasem mijały (np lęk przed odkurzaczem kilka lat temu, kręcenie się w kółko, podskakiwanie w miejscu). Obserwuję takie zachowania jak: silna potrzeba dotyku, często dopomina się o łaskotki, przytulaski, uwielbia huśtawkę, kołysanie, ze swoim kuzynem lubią się szarpać, leżeć na sobie, przepychać się etc. Jeszcze ze dwa lata temu martwiło mnie słabsze zainteresowanie rówieśnikami - ale teraz bardzo się to w moim odczuciu zmieniło. Synek co prawda ma opory przed łatwym wchodzenie w zabawę z obcymi dziećmi, ale bardzo lubi bawić się ze swoimi kuzynami, ma ulubioną towarzyszkę zabaw, sąsiadkę, rok starszą dziewczynkę, której wszystkie propozycje zabaw przyjmuje bez mrugnięcia oka. Nie lubi głośnych, "natretnych" dzieci, ale jeśli znajdzie towarzysza o podobnym temperamencie, nawiązuje spontaniczną przyjaźń na placu zabaw. No i dziś byłam w przedszkolu na spotkaniu z jego wychowawczynią, która zgłosiła mi kilka niepokojących obserwacji. Twierdzi, że synek bardzo słabo integruje się z dziećmi w grupie, niechętnie uczestniczy we wspólnych zabawach, często się "zawiesza", "wyłącza", preferuje samotne zabawy i często jest to po prostu jeżdżenie autkiem w kółko (coś, czego w ogóle nie obserwuję w domu). Pani były zaskoczone, gdy powiedziałam, że synek uwielbia zabawy fabularne, gdzie z kuzynka bawią się w dom/odwiedziny/jaskiniowców - powiedziały, że w przedszkolu jego zabawy są na poziomie maluchów. Zasugerowały, że kłopoty mogą wynikać z gorszy funkcjonowaniem w dużej grupie dzieci. Twierdzą, że synek zdecydowanie lepiej funkcjonuje w relacjach jeden na jeden. Zasugerowały też wizytę w poradni... Nie wiem, w którą stronę zupełnie z tym iść.. Czy takie zachowania mogą sugerować Zespół Aspergera? Czy jakieś zaburzenia SI? Synek jest dwujęzyczny, dość szybko zaczął mówić, jest wygadany (choć podobno w przedszkolu bardzo cichy). Lubi przedszkole, chętnie chodzi, dużo o nim opowiada. Byłam przekonana, że zachowuje się tam podobnie jak w domu. Proszę o poradę, od czego tu zacząć... Czy to jest podstawa do jakiejść diagnozy? Konsultacji? Pod jakim kątem? Dziekuję!
Zapisane
Małgosia
Global Moderator
Newbie
*****
Wiadomości: 35


« Odpowiedz #1 : Marca 08, 2021, 11:21:53 »

Dzień dobry,
 
Opisywane przez Panią zachowania Synka, zarówno te zauważone przez Panią, jak i te zaobserwowane przez Panią z przedszkola są rozbieżne - ciężko bez bezpośredniej znajomości Syna ocenić z czego one wynikają i czy mamy je postrzegać jako sygnał do niepokoju. Skoro jednak te rozbieżne opinie po obserwacjach Dziecka w różnych sytuacjach się pojawiły, zachęcam do podjęcia działań. W pierwszej kolejności zalecam konsultację ze specjalistą, który pomoże ocenić rozwój i zachowania Pani Syna oraz sformułuje zalecenia do pracy nad ewentualnymi trudnościami Dziecka, może również da wskazówki dla Pań z przedszkola, które mogłyby odpowiednio wspomóc funkcjonowanie Syna w grupie przedszkolnej.

Listę terapeutów znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl. Informuję również, że istnieje możliwość skorzystania z diagnozy w Centrum Metody Krakowskiej (w Krakowie) z jedną z Pań Profesor. Informacji na temat takiego spotkania udzieli pani Magdalena Rolińska pod numerem telefonu 518 404 155.

Pozdrawiam,
Małgorzata Lasak
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!