Wróć do strony głównej.
Marca 28, 2024, 02:22:05 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Syn 20 miesięcy - skupiony na szczegółach, fiksacja na autach  (Przeczytany 2897 razy)
Ewa Ka
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Lipca 13, 2021, 09:37:31 »

Dzień dobry,

Bardzo proszę o wskazówkę, czy to już czas aby udać się z synkiem do specjalisty w celu ewentualnej diagnozy pod kątem ZA.

Synek chętnie ogląda książeczki i niemal wszystko, co jest zadrukowane. Zwraca uwagę na małe szczegóły, np. miniaturowe obrazki, na których jest coś interesującego, choć na dużych zawsze umie wskazać, gdzie co jest.
Na spacerze jak tylko widzi jakąś tabliczkę, od razu podchodzi, mówi "znak" i pokazuje, co na niej jest, np. literka A, T albo pies.
Rozpoznaje już wszystkie marki aut! Zwraca uwagę na symbole auta na kołach i na przodach masek, nieraz jak gdzieś zobaczy podobny symbol (nawet tyci) to mówi np. Opel.

Rozponaje już kształty, np. na patelnie pokazuje i mówi "koło' albo jak gdzieś na chodniku jest linia to ją pokazuje i po niej idzie.

W domu bawi się niemal wyłącznie autkami albo wszystkim, co można turlać. Chociaż chętnie angażuje się we wspólne zabawy. Sam jednak wybiera auta i turlanie albo chodzenie z chodzikiem/ zabawkowym wózkiem.

Niepokoi mnie jeszcze, że w dużym skupisku ludzi (w rodzinie, gdzie już członków zna i rozpoznaje) staje się niespokojny, ciągnie mnie za rękę, że chce do piersi, nie zawsze reaguje na imię wówczas, nie zawsze łapie kontakt wzrokowy.


Synek już bardzo dużo mówi, wyraźnie, poza mną  i mężem inni ludzie rozumieją go w 80%. Mówi jednak, mam wrażenie schematami. Np. mówię, że idziemy na spacer, to on zawsze dodaje: kapelusz, ja potwierdzę, że bierzemy kapelusz, to on doda: słońce. Ja potwierdzę, to on doda: kremik. I zawsze to wygląda tak samo, w zależnie od sytuacji. Wieczorem jak go usypiam to sobie nagle powtarza jakieś różne ciągi słów, np. ściana/bum/głowa/ała (jak się uderzył) - i tak kilka dni z rzędu, chociaż uderzył się dawno temu. Czy to jet normalne?
Kiedy zapytam go, co jadł na śniadanie, to nie umie odpowiedzieć, albo mówi "chleb" bo kojarzy, że ogólnie na śniadanie jest chleb, chociaż tego dnia było coś innego. Albo jak zapytam, kogo spotkaliśmy na spacerze, to nie odpowie. Ale kiedy pytam "co to?" albo jak robi piesek/kotek itp. to odpowiada.

Proszę o wskazówki.
Zapisane
Sylwia Mazur
Global Moderator
Newbie
*****
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #1 : Lipca 19, 2021, 05:34:34 »

Szanowna Pani Ewo,

niektóre z wymienionych przez Panią zachowań Synka są niepokojące (fiksacja na punkcie samochodów, nadmierne zwracanie uwagi na szczegóły). Zachęcam do jak najszybszej konsultacji ze specjalista bo tylko na spotkaniu twarzą w twarz będzie można ocenić rozwój Pani Synka. Listę terapeutów znajdzie Pani na stronie: www.szkolakrakowska.pl.

Iistnieje możliwość skorzystania z diagnozy w Centrum Metody Krakowskiej (w Krakowie) u Pani Profesor Jagody Cieszyńskiej-Rożek lub u Pani Profesor Marty Korendo. Informacji na temat takiego spotkania udzieli Pani Magdalena Rolińska  pod numerem telefonu: 518 404 155.

Pozdrawiam serdecznie,
Sylwia Mazur
Zapisane
Ewa Ka
Newbie
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #2 : Wrzenia 09, 2021, 09:14:38 »

Chciałabym dopisać część dalszą do mojego powyższego posta, ku pokrzepieniu innym rodzicom.

Poszłam z synkiem do psychiatry, mieliśmy też test ADOS-2. Synek zdrowy, mamy się nie martwić i cieszyć życiem Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!