Wróć do strony głównej.
Marca 29, 2024, 03:16:36 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Moje dziecko rozumie wszystko ale mało mowu  (Przeczytany 3373 razy)
toska1402
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Padziernika 18, 2021, 02:05:03 »

Mam córcie, która właśnie skończyła 21mc. Od samego początku rozwijała się książkowa,  aczkolwiek była dzieckiem bezsmoczkowym więc wymagała ode mnie ciągłej bliskości i uwagi. Do dnia dzisiejszego jest na piersi. Fizycznie rozwinięta bardzo dobrze. Zaczęła siadać jak miała 5 mc, raczkowała od 6m a przy 8 miesiącu juz chodziła, 18 mc sama odstawiła pampersa i zaczęła siadać na WC. Gaworzyła i gorzyla. Bardzo ciekawa wszystkiego.  Jak miała 12 mc Zaczęła nasladowac kotka i gołąbki ale palcem Zaczęła wskazywać dopiero około 13mc. Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda następująco. Na siku lub kupkę wola ghhhy, mówi mama, Mamo, tata, tato, baba, dziadzia, cycy, tak, to, tu, hau hau, miau, na kurkę wola khu khu, mu mu, samogloski umie powtórzyć wszystkiego,  brum brum, iha iha na konika, be na brudne, bach jak coś upadnie, am jak chce jeść, na picie wola po swojemu, czasami siku zawołała zamiast ghhy, na gołąbki wola gruu, na zegarek tik tau, lala na lale, jajo na jako każde zarówno kurze jak i czekoladowe:-)  i jak zapytam kto to zrobił to odpowiada "ty"
Mam pytanie, wydaje mi się ,  że na ten moment corcia powinna mowic więcej . Czy powinnam zgłosić się z nią do logopedy? A może w domu powinnam wykonywać jakieś cwiczenia. Widziałam w internecie , że dzieci w jej wieku więcej mówił i łącza wyrazy.
Czy mogłaby mi Pani coś doradzić?
Zapisane
Talma
Jr. Member
**
Wiadomości: 64


« Odpowiedz #1 : Listopada 16, 2021, 11:52:55 »

Najlepiej skierować pierwsze kroki do logopedy, który zrobi solidny wywiad, poobserwuje dziecko, postawi diagnozę i da wskazówki do dalszego postępowania. Czasem skieruje na dodatkowe badania. I nie słuchaj głupot w stylu "ma jeszcze czas", wiele razy w gabinecie widziałam dzieci, które właśnie przez takie podejście długo musiały później chodzić na terapię. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej.

Od siebie polecam również zajrzeć sobie do księgarni logopedycznej https://www.eduksiegarnia.pl/literatura-logopedyczna

Znajdziesz tutaj wiele książek, które mogą wspomóc rozwój mowy dziecka.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!