Wróć do strony głównej.
Marca 29, 2024, 12:00:39 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Opóźniony rozwój mowy, stimy?  (Przeczytany 3454 razy)
naruto77
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Maja 25, 2022, 10:08:07 »

Jestem mamą 20 miesięcznego chłopca i od dłuższego czasu mam wątpliwości co do jego prawidłowego rozwoju. Zacznę o dla tego że synek bardzo krótko gaworzył, może ze 2 tygodnie i w wieku 9 miesięcy przestał. Byliśmy z nim u logopedy i neurologopedy. Kazano nam ćwiczyć motorykę małą i wprowadzić program
sluchowy, co robimy od prawie 9 miesięcy. Mowa syna rozwija się bardzo powoli, ale potrafi powiedzieć już mama, tata, baba, dada w stosunku do konkretnych osób, powtarza sporo odgłosów zwierząt, gdy coś chce mówi „da”, zaczyna mówić „nie”w konkretnych sytuacjach oraz „ka” jako „tak”. Sygnalizuje również potrzeby fizjologiczne i mówi „am” gdy chce dostać coś do zjedzenia. To na razie tyle jeśli chodzi o mowę. Wskazuje palcem, mamy wspólne pole uwagi, buduje wieżę z klocków, kopie piłkę, bardzo lubi gdy czyta mu się książeczki, potrafi w nich tez bardzo dużo pokazać, uśmiecha się, bije brawo, przybija piątkę i tzw żółwika, podaje rekę gdy się wita, robi papa, prowadzi nas za rękę gdy czegoś potrzebuje w innym pomieszczeniu lub chce coś tam pokazać. Ćwiczenia motoryki małej również wykonuje (np.: układamy puzzle z postacią przecięte na pół, segregujemy kolorowe klocki do odpowiednich miseczek, dopasowuje pary, zaczyna układać sekwencje obrazkowe itp). Co mnie niepokoju w zachowaniu syna to to, że bardzo lubi ruch wirowy i często wprawia różne przedmiotu w ruch. Kręci kołami samochodów, przygląda się kołom gdy bawi się autami, kręci talerzem, książką, zabawka, puzzlami na podłodze, manipuluje przedmiotami w odległości na wyciągnięcie ramion. Nie jest to tez tak, że  syn spędza przy tym dłuższy czas, jednak trawa to około minuty, zdarza się często w ciągu dnia i przy różnych okazjach. Jednak gdy go zawołam w większości przypadków przerywa tę czynność. Kolejną rzeczą jest zatykanie uszu (czeka nas badanie słuchu), nie robi tego podczas hałasu, ale tak jakby sam dźwięk w uchu podczas zatykania mu się podobał. Dodatkowo w chwilach złości czy nudy (czasami po prostu muszę zrobić obiad i nie mogę bawić się z synkiem) uderza raz czy dwa głową o podłogę albo o meble. Czy te zachowania i opóźniony rozwój mowy są powodami do niepokoju? Przyznam się szczerze, że martwię się tym coraz bardziej, syn jest coraz starszy, a pewnych rzeczy nie udaje nam się wypracować.
Mama
Zapisane
Jesse09
Newbie
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #1 : Lipca 02, 2022, 12:09:11 »

Teraz wiem, że jest wiele takich samych mocnych i słabych stron zarówno w przypadku Aspergerów, jak i kogoś, kto jest bardzo uzdolniony 9apps.
Zapisane
carlspellman
Newbie
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #2 : Lutego 24, 2023, 08:51:09 »

Pismo w tej instrukcji jest wspaniałe. Skąd wziąłeś umiejętności pisania tak dopracowanych prac? Mam pytanie, bo chciałbym mieć takie talenty. W życiu zawsze będą pojawiać się problemy, ale jeśli masz trudności, rozważ skorzystanie z geometry dash meltdown; może to być całkiem wspierające i pomocne.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!