Wróć do strony głównej.
Kwietnia 26, 2024, 08:20:39 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Piszę historię z autystycznymi postaciami, jakich faux-pas powinienem unikać?  (Przeczytany 1384 razy)
khagskhap
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Grudnia 19, 2022, 07:51:13 »

Zastrzeżenie: historia nie jest O autyzmie, niektóre postacie są autystyczne, ale nie będzie to tematem tej historii i prawdopodobnie nawet nie będę wspominać o autyzmie bezpośrednio podczas opowieści.

Dla kontekstu: piszę historię osadzoną w fikcyjnej XII-wiecznej Irlandii i chciałbym, aby główny bohater był autystyczny. Napisałem wiele historii z innymi neuroróżnorodnymi postaciami, ale ponieważ sam nie żyję z autyzmem ani nie znam Appvalley https://vlc.onl (o ile mi wiadomo) nikogo, kto by to robił, chciałbym zapytać was bezpośrednio, ponieważ odkryłem dziko sprzeczna dokumentacja i nie chcę uogólniać/wskakiwać do nieporozumień.

Nie chcę być ekspertem, ale dobrze byłoby wiedzieć, jakie stereotypy są złe/szkodliwe lub jakie mniej znane fakty warto znać, aby postać wydawała się prawdziwa, nie będąc karykaturą (także jeśli zdarzy ci się oświeć mnie, jak traktowano osoby z autyzmem w średniowieczu, chętnie to usłyszę, ale nie jest to główny temat, więc nie czuj się zmuszony do nadmiernego wyjaśniania)

Z góry dziękuję !
« Ostatnia zmiana: Grudnia 22, 2022, 11:02:40 wysłane przez khagskhap » Zapisane
graytent
Newbie
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #1 : Stycznia 12, 2023, 08:42:05 »

Obviously I don't want to pretend to be an expert, but any insight into which common misconceptions should be avoided and which lesser-known facts should be known in order to avoid making the character seem like a caricature would be greatly appreciated (and if you happen to have any insight into the treatment of autistic people in the Middle Ages, that would be fantastic, but that's not the main topic at hand). dordle
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!