Wróć do strony głównej.
Grudnia 21, 2024, 05:16:47 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: dysleksja u dorosłych  (Przeczytany 23979 razy)
Anna K.
Newbie
*
Wiadomości: 5


« : Stycznia 26, 2010, 02:41:50 »

Dzień dobry,

mam takie oto pytanie - co może zrobić dla i co może zrobić sama osoba dorosła (22-letnia), która ma problemy ze spektrum dysleksji (właściwie brak interpunkcji - stosowanie jej w zupełnie przypadkowych miejscach, przez co sens zdań jest trudny do odczytania; "dziwny" szyk zdań, omijanie i mieszanie podmiotów i rodzajów - w tekstach pisanych, chaotyczne opowiadanie - brak porządku chronologicznego i trudności z relacjami czasowymi. Poziom graficzny pisma niski, ortografia również).

Wiem już, że ortografii należy uczyć (uczyć się) prawopółkulowo (fotografowanie), ale czy i jak można wpływać na jakość wypowiedzi pisemnych? Jeszcze dodam, że osoba, o której myślę jako dziecko chorowała przewlekle, co jakiś czas nie uczęszczała na zajęcia w szkole z uwagi na pobyty w szpitalach (przerwy tygodniowe i kilkutygodniowe), przez rok uczyła się w domu z uwagi na stan zdrowia.

Czy słusznie podejrzewam dysleksję? Jak dobrze zdiagnozować dorosłą osobę? Na co należy zwrócić uwagę? Na jakich materiałach pracować?
« Ostatnia zmiana: Maja 16, 2011, 08:59:29 wysłane przez p0krzywa » Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Stycznia 27, 2010, 10:49:16 »

Szanowna Pani, opisane objawy są charakterystyczne dla dysleksji, ale niewystarczające do postawienia diagnozy. Konieczne jest jeszcze badanie testowe.  Tak młoda osoba może jeszcze wiele problemów użycia języka zniwelować. Sugeruję, by nie skupiać się na poprawie pisma, bo kto dziś jeszcze pisze ręcznie ? Pozostają więc problemy z budowaniem zdań. Najważniejsze jest zrozumienie, że język pisany zależny jest od języka mówionego, stąd konieczność ćwiczenia wypowiedzi ustnych. Najpierw trzeba rozpocząć od opowiadania o zdarzeniach dnia powszedniego, potem opowiadania o filmie czy książce, artykule, programie. Chodzi o kontrolowanie swoich wypowiedzi. Niech będą to zdania krótkie, ale gramatycznie poprawne. Warto wykorzystać materiały do nauki języka polskiego jako obcego, np. podręcznik profesora W. Miodunki "Cześć jak się masz". Jest tam wiele ćwiczeń dla obcokrajowców uczących się języka polskiego jako obcego. Zachęcam także do pisania pamiętnika/dziennika - to jedna z metod, która pomogła Sławomirowi Mrozkowi wrócić do języka po jego utracie
Jak pokazują najnowsze badania neuroobrazowania mózgu możemy się skutecznie uczyć do później starości.
Powodzenia
Jagoda Cieszyńska
Zapisane
Anna K.
Newbie
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #2 : Stycznia 28, 2010, 08:15:32 »

Dziękuję Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!