Wróć do strony głównej.
Maja 17, 2024, 09:23:43 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Terapia w języku angielskim  (Przeczytany 6643 razy)
Aniula1504
Newbie
*
Wiadomości: 4


« : Listopada 23, 2014, 03:51:45 »

Szanowna Pani Profesor,

Piszę z ogromną prośbą o pomoc. Jestem logopedą. Obecnie mieszkam w Londynie. Parę dni temu trafił do mnie 4 letni chłopczyk, dziecko jest w trakcie diagnozowania autyzmu. Co mnie bardzo zaskoczyło, to fakt, że rodzice mówią do niego tylko w języku angielskim. Sami między sobą w domu porozumiewają się w języku polskim (rodzice Polacy). Zostało im to polecone przez polskiego logopedę, pnieważ chłopiec nie mówił w ogóle, dlatego terapeuta stwierdził, że skoro dziecko mieszka za granicą, lepiej będzie by rodzice mówili do niego w języku angielskim. Dla dziecka został także opracowany program pracy metodą behawioralną. Rodzice wg niej pracowali w domu. Chłopczyk codziennie uczęszcza do angielskiego przedszkola, obecnie mówi pojedyńcze słowa w tym języku, czasem składa proste zdania. Język polski rozumie. Rodzice zgłosili się do mnie, z prośbą o prowadzenie terapii w języku angielskim. I tu pojawiają się moje wątpliwości. Ja ze swojej strony uważam, że terapia jednak powinna być prowadzoną w języku etnicznym rodziców. Zaproponowaąłm pracę Metodą Krakowską. Przedstawiłam rodzicom zasady pracy MK. Widzę jednak, że rodzicę nie są do końca przekonani. Stąd moje pytanie. Czy polecic rodzicom terapię w języku angielskim, ale u angielskiego logopedy? Czy jednak przekonać rodziców do podjęcia pracy w języku polskim MK. Dodam także, że chłopiec ma pójść w przyszłym roku do szkoły. Zachowania dziecka są niepokojące, dlatego zwracam się z prośbą o radę do Pani Profesor, ponieważ pierwszy raz spotkałam się z taką sytuacją.
Z wyrazami szacunku,
Anna
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Grudnia 01, 2014, 03:27:25 »

Droga Pani Anno, terapia w j. angielskim to wbrew wynikom badań naukowych i wbrew doświadczeniom klinicznym.
Paradis, J., Genesee, F., & Crago, M. (2011). Dual Language
Development and Disorders: A handbook on bilingualism &
second language learning. Baltimore, MD: Paul H. Brookes
Publishing.
Rodzice-migranci nie powinni używać języka kraju przyjmującego komunikując się z dzieckiem. Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że używanie obcego języka wpływa na lepszą znajomość tego języka u ich dzieci

Baker, C. (2007) A Parents’ and Teachers’ Guide to Bilingualism
(3rd Edition). Buffalo, NY: Multilingual Matters. 
Przyswajanie drugiego języka jest bardziej efektywne, gdy odbywa się  na fundamencie pierwszego.

Wybór należy do Rodziców, ale naszym obowiązkiem jest wytłumaczyć rodzicom konieczność stymulacji w języku ich serca a także przestrzec przed tresurą behawioralną.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Aniula1504
Newbie
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #2 : Grudnia 05, 2014, 07:16:45 »

Pani Profesor bardzo dziękuję za odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam
Anna
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!