Wróć do strony głównej.
Maja 18, 2024, 11:59:58 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Zajęcia wczesnej nauki czytania w przedszkolu  (Przeczytany 11319 razy)
agni129
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Czerwca 20, 2013, 08:57:14 »

Witam,
piszę do Pani z ogromną prośbą porady w sprawie zorganizowania warsztatów z wczesnej nauki czytania w przedszkolu, gdzie jestem nauczycielką.

Metodę Krakowską wprowadzam do pracy ze swoimi podopiecznymi od roku. Są to zajęcia mające na celu wczesną naukę czytania, jednak staram się wykorzystywać w swojej pracy całą metodę, a nie tylko symultaniczno- sekwencyjną naukę czytania.

Przez rok dzieci opanowały odczytywanie samogłosek i sylab otwartych (grupa 4-5 l.). Wykonały ćwiczenia Moje sylabki 1 i 2. Rodzice są zachwyceni, a dzieci pytają mnie rano, kiedy będą zabawy z sylabkami. Ich postawa daje mi dużo satysfakcji i mobilizuje do wymyślania kolejnych zabaw.

Pani dyrektor spytała mnie, czy od września mogłabym prowadzić takie zajęcia dodatkowe dla wszystkich chętnych dzieci z naszej placówki i związku z tym pozwoliłam sobie napisać do Pani, bo kompletnie nie wiem, jak zorganizować zajęcia dodatkowe, by przynosiły efekty, takie jak zabawy prowadzone codziennie z moją grupą.

Nie wiem, jak często powinny odbywać się takie zajęcia (raz, dwa razy w tygodniu) i jak długo trwać? Ile osób powinno być w grupie? Czy dzieci powinny trafiać do grup, ze względu na wiek, czy może posiadane umiejętności?

Bardzo proszę o radę i wskazówki.
Agnieszka
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #1 : Czerwca 21, 2013, 11:25:50 »

Droga Pani Agnieszko, bardzo się raduję, że młodzi ludzie są kreatywni i otwarci, budując takie zdolności i umiejętności u dzieci powierzonych swej opiece. Gdyby Pani zechciała, choć krótko, przedstawić w artykule swe dotychczasowe osiągnięcia, to umieścimy ten artykuł na naszej stronie. Przyda się koleżankom rozpoczynającym pracę.
Jeśli chodzi o warsztaty, to najbardziej efektywne byłoby codzienne spotkanie się  z grupą na 25 minut. Gdyby to nie było możliwe, to wówczas dwa razy w tygodniu po 45 minut. Wtedy efekty nie są tak szybkie, ale gdy rodzice choć trochę się włączą w powtórzenie w zabawie w domu, to z pewnością się uda.
Zwykle lepiej łączyć dzieci zgodnie z ich umiejętnościami, ale nie można uczyć cztero i sześciolatków w tej samej grupie, bo jest inny poziom uwagi i rozumienia poleceń.
Podczas prowadzenia zajęć wykorzysta Pani swoje doświadczenie zdobyte w pracy ze swoją grupą. Prosze pamiętać o czytaniu razem z pacynką/zwierzątkiem.
W 19 (majowym) numerze "Doradcy Nauczyciela Przedszkola" jest wywiad ze mną  na temat metoda, warto go skserować dla rodziców. Starałam się w przystępnej i krótkiej formie przedstawić metodę nauki czytania.

Serdecznie pozdrawiam i czekam na artykuł
Jagoda Cieszyńska
Zapisane
agni129
Newbie
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #2 : Czerwca 30, 2013, 05:48:31 »

Postaram się przesłać jakiś autorski scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody uwzględniając dokładny opis zabaw wraz ze wskazówkami do wykonania niezbędnych pomocy dydaktycznych oraz odwołaniem do teoretycznych podstaw wczesnej nauki czytania.

Mam jeszcze pytanie, co do filmików, które trzeba nagrać, aby zostać wpisanym na listę osób pracujących metodą. Czy muszą one zawierać pracę indywidualną z dzieckiem, czy mogą przedstawiać zajęcia grupowe np. w przedszkolu?
Czy mogę je przesłać w czasie wakacji, czy dopiero we wrześniu?
Zapisane
Jagoda
Hero Member
*****
Wiadomości: 1231


« Odpowiedz #3 : Lipca 08, 2013, 10:58:19 »

Droga Pani Agnieszko, jeśli chcę Pani być terapeutą, to filmy muszą dotyczyć pracy indywidualnej. Proszę spojrzeć na wszystkie warunki wpisu. Oczywiście można przysyłać filmy podczas wakacji, ale na adres  Centrum, bo nie będzie mnie w Uniwersytecie.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!