Wróć do strony głównej.
Marca 28, 2024, 02:00:46 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy to moze byc ZA?  (Przeczytany 7965 razy)
franz
Newbie
*
Wiadomości: 1


« : Sierpnia 28, 2015, 10:17:05 »

Szanowna Pani,

Moj syn jest prowadzony przeze mnie MK od prawie trzech lat, wczesniej praktycznie nie mowil poza kilkoma wyrazami i pokazywaniem gestow typu pa pa, nie wolno itd. Po 2 miesiacach od rozpoczecia MK ukladal juz pierwsze zdania, a po 4 odczytywal praktycznie wszystkie sylaby w ksiazeczkach, jednym slowem bardzo szybko ruszyl. Obecnie ma 5,5 roku, nie mowi jak jego rowiesnicy chodz rozumie mowe bardzo dobrze. do tego jest dwujezyczny, z tym, ze drugi jezyk opanowany jest w jeszcze slabszym stopniu niz etniczny. Na dzien dzisiejszy mamy diagnoze ADHD, Autyzm atypowy i wynik testu SONR 136. Syn rozwuja sie poznawczo dobrze, ma bardzo dobra pamiec ( nie wiem czy to pamiec mechaniczna)np. zapamietuje podczas gry w MEMORY wszystkie elementy.
Jego problemy leza caly czas w rozwoju komuniacji ( slaba narracja, malo inicjacji rozmow, nie oodpowiada wszystkim obcym na pytania). Ma zaburzenia czucia glebokiego, jest nadpobudliwy, motoryka duza, mala OK.
Jeski cos go zainteresuje potrafi sie skupic na dluzej. Problemy z uwga i ogromne z zachowanie ( wybuchy zlosci, wszystko musi obdywac sie na jego zasadach, nie rozumie zasad gier, jest zbyt samodzielny, najchetniej robilby wszystko sam: przygotwuje sobie sam rzeczy do ubrania, w sklepie decyduje co mu kupic, jakie ubrania, potrafi sam sobie zrobic kanapke i zabiera sie np. do smazenia kotletow). Jesli chodzi o dzieci to potrafi na krotko sie z nimi bawic, nie ma lekow, zabawy tematyczne wystepuja, fantazja przy zabawie ciastolina ogromna ale wszytsko trwa krotko)
Przeczytalam Pani ksiazke i zastanawiam sie bardzo czy moj syn nie ma czasem ZA. Nie wystepuja jednak u niego fiksacje. Nie ma rytuałow, stereotypow ale jego jezyk jest dosc schematyczny, zapanietuje cale wypowiedzi, zdania i stosuje je w odpowiednich sytacjach. Echolalie jakie wystepuja spelniaja funkcje jezykowe i sa typu :  Ja ''chcesz loda?'' Syn : '' chcesz loda? tak'' ( juz wlasciwie bardzo rzadko sie to zdarza, praktycznie mamy to w zaniku). Zdarza mu sie pomylic zaimek ja i ty, moje twoje, mnie ciebie itp.
Zdaje sobie sprawe, ze bez zobaczenia dziecka nic mi Pani nie powie, ale prosze mi tylko napisac czy mam jakiekolwiek podstawy aby w tym kierunku myslec i cos zrobic. Autyzm Atypowy nic mi niestety nie mowi, jest to worek do ktorego wrzuca sie wszystko co nie pasuje do innych zaburzen ze spektrum.

Pozdrawiam
M



Zapisane
Marta
Full Member
***
Wiadomości: 105


« Odpowiedz #1 : Grudnia 16, 2015, 09:37:55 »

Szanowna Pani,
jak sama Pani zauważyła, bez zobaczenia dziecka diagnoza jest niemożliwa. Jednak przy tak wysokim wyniku testu SON oraz opisanych zachowaniach spektrum ZA jest bardzo prawdopodobne.

Pozdrawiam
Marta Korendo
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!