Wróć do strony głównej.
Grudnia 24, 2024, 02:16:39 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Autyzm F84.0  (Przeczytany 5628 razy)
claudiaclaz
Newbie
*
Wiadomości: 3


« : Marca 27, 2020, 08:52:45 »

Witam mamy potrzebuje pomocy jesteśmy po diagnozie autyzm f84.0. Także syn ma do usunięcia trzeci migdał ale niestety wizyta u laryngologa odwołana mieliśmy na wizycie ustalić termin zabiegu. Syn w dodatku ma bardzo przerośnięte węzidełko. Na badanie słuchu też czekamy już 5 miesięcy mieliśmy już niedługo iść na dobę na szpital do kajetan na badania dokładniejsze ale wszystko wiadomo odwołane. Syn słyszy bębenek czy muzykę ale nie reaguje na imię zawsze nie wskazuje palcem nie mówi nie rozumie poleceń znaczy jak coś powiem nie można czasami zrozumie puzzle czy klocki rozrzuca bierze do buzi książki pucia np lubi słuchać ale nie potrafi wskazać palcem jak o coś zapytam czy powtórzyć i książki często ogląda do góry nogami. Byliśmy też u okulisty prawdopodobnie syn ma wadę ale jaka to tylko podczas uśpienia bo nie da się inaczej zbadać bd usypiany na 10 minut w centrum zdrowia dziecka na lipca mamy termin ale pewnie się to wydluzy. Chcemy dla syna zastosować metodę krakowska ćwiczyć z synem w domu bo terapii nawet nie zaczęliśmy Ponieważ wszystko no zamknięte syn ma 2 lata i 2 miesiące Uśmiech potrzebuje pomocy od czego zacząć w co się zaopatrzyć Uśmiech ma fiks na kółkach i stuka czym się da. Syn jest radosnym dzieckiem często chce się przytulać jak tylko widzi tatę wracającego z delegacji to odrazu na ręce chce nie chce odejść od niego. Bardzo prosimy o pomoc od czego zacząć.
« Ostatnia zmiana: Marca 27, 2020, 09:31:01 wysłane przez claudiaclaz » Zapisane
aneswiatek
Newbie
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #1 : Marca 30, 2020, 01:55:02 »

Szanowna Pani,

Na początek gorąco zachęcam do zapoznania się z publikacjami Profesor Jagody Cieszyńskiej, mianowicie: "Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych. Metoda Krakowska" oraz "Metoda Krakowska wobec rozwoju zaburzeń dzieci" W podanej literaturze znajdzie Pani wiele wskazówek jak pracować z dzieckiem. Natomiast w odniesieniu do informacji o rozwoju Pani synka, przede wszystkim należy skupić się na wypracowaniu pola wspólnej uwagi i gestu wskazywania palcem, wskazówki na blogu: https://centrummetodykrakowskiej.pl/blog/
Należy również hamować wszystkie fiksacje, jak zabawa kółkami czy stukanie przedmiotami.
Nie napisała Pani czy syn utrzymuje kontakt wzrokowy i jak wygląda rozwój jego mowy? Czy posługuje się pojedynczymi wyrazami lub czy łączy dwa wyrazy w zdania np. "mama am", "mama daj"; czy powtarza po Pani słowa,wyrażenia dżwiękonaśladowcze? Proszę o więcej informacji, abym mogła w pełni odnieść się do Pani prośby. Nie należy pozwalać synowi na oglądanie bajek i używanie smartfonów, tabletów, itp. (jeśli do tej pory funkcjonowały w użyciu), proszę wyeliminować grające i święcące zabawki. Stanowczo sprzeciwiać się takim zachowaniom jak rzucanie klockami i manipulacjom.
Proszę wprowadzić program słuchowy "Słucham i uczę się mówić"; zacząć od części "Samogłoski i wykrzyknienia" oraz "Wyrażenia dźwiękonaśladowcze", następnie "Sylaby i rzeczowniki", "Sylaby i czasowniki". Synek powinien słuchać programu słuchowego ok. 30 min dziennie w sesjach po 5-8 minut, koniecznie w słuchawkach!

Pozdrawiam,
Aneta Świątek

Zapisane
claudiaclaz
Newbie
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #2 : Marca 30, 2020, 08:42:19 »

Syn nie mówi, nie powtarza nic Smutny czytam książki pucia słuchać lubi je ale nie powtórzy nie wskaże palcem, kontakt wzrokowy np jak mu śpiewam piosenki takie dla synka to tak lubi śmieje je ale jak już chce np ułożyć coś z nim puzzle to już nie brak kontaktu wzrokowego.
Zapisane
Małgosia
Global Moderator
Newbie
*****
Wiadomości: 35


« Odpowiedz #3 : Kwietnia 22, 2020, 11:03:37 »

Szanowna Pani,

Tak jak pisała Pani Aneta pisała we wcześniejszym poście. Najpierw  należy skoncentrować się na wypracowaniu:
- pola wspólnej uwagi  i gestu wskazywania palcem, aby Synek patrzył na prezentowane przez Panią  fragmenty rzeczywistości, konkrety czy później obrazki (https://centrummetodykrakowskiej.pl/blog/gest-wskazywania-palcem/),
- kontaktu wzrokowego (zachęcanie/przyzwyczajanie do oglądania twarzy – świetnie sprawdzi się pomalowanie ust mocno czerwoną szminką, założenie czegoś na nos, założenie  kolorowych/ przeciwsłonecznych okularów lub kolorowej opaski na włosy. Może Pani również używać grzechotki, pokazując ją blisko swojej twarzy lub posługiwać się pacynką). Patrzenie na twarz jest bardzo ważne, ponieważ uruchamia cały proces uczenia się przez naśladownictwo. Kiedy Pani syn uśmiecha się podczas śpiewania piosenki, to dobrze, ale warto pamiętać, że nie jest to interakcja z Pani twarzą.

Zachęcam do wprowadzenia programu słuchowego , w takiej kolejności, jak opisała to  Pani Aneta we wcześniejszym poście.

Proponuję również podejmowanie zabaw w naśladowanie czynności (jazda samochodem/karmienie/pojenie/usypianie misia). Podczas takich zabaw komentujemy czynności używając do tego czasowników w 3 osobie liczby pojedynczej czasu teraźniejszego, np. jedzie, je, pije, śpi  oraz opowiadamy, budujemy proste zdania, np. Miś jedzie. Miś śpi. W taki sam  sposób postępujemy podczas codziennych czynności, w uczestniczy lub towarzyszy Pani Synek.

Przypominam również konsekwentnym stosowaniu reguł wychowawczych i wyznaczeniu granic (nie ulegać zachowaniom manipulacyjnym), hamowaniu autostymulacji oraz o całkowitej rezygnacji z prawopółkulowej stymulacji (TV, tablet, telefon, komputer i in.).

Pozdrawiam,
Małgorzata Lasak
Zapisane
claudiaclaz
Newbie
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #4 : Maja 10, 2020, 08:19:07 »

Dobry wieczór jeszcze chciałam się zapytać bo my mieszkamy okolice Kozienice Radom do Kozienic mamy 24 km Radom 30 km dokładnie j to Studnie 8 okolice Głowaczowa i czy jest tu w pobliżu terapeuta co pracuje tą metodą krakowską?
Zapisane
Elena Palinciuc-Dudek
Global Moderator
Newbie
*****
Wiadomości: 46


« Odpowiedz #5 : Maja 13, 2020, 10:38:36 »

Szanowni Państwo,

listę terapeutów pracujących MK znajdą Państwo na stronie http://www.szkolakrakowska.pl/2,a,terapeuci.htm.

Łączę pozdrowienia

Elena Palinciuc-Dudek
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!