Przyjmowanie płynów z butelki, zwłaszcza w okresie, gdy dziecko zaczyna intensywnie powtarzać sylaby (od 10. miesiąca), a potem intencjonalnie powtarzać pierwsze wyrazy (od 12. miesiąca), może skutkować wadami wymowy (seplenieniem i seplenieniem bocznym). Przedłużające się karmienie butelką utrwala też tyłożuchwie i zmniejsza napięcie mięśni warg. Podobnie działa kubek-niekapek, który powinien być stosowany jedynie w sytuacjach awaryjnych, np. w podróży.
Fizjologiczny odruch ssania zaczyna zanikać po 12. miesiącu, dlatego butelkę i smoczek najlepiej wycofywać między 12. a 18. miesiącem życia. Rozwojowo umiejętność picia z kubka dziecko powinno opanować około 13-16 miesiąca. W aptekach są dostępne kubeczki już dla noworodków (np. firmy Medela). Kubki te nie zaburzają fizjologicznego odruchu ssania, mają wywinięty brzeg do oparcia na dolnej wardze dziecka i mogą być z powodzeniem stosowane do nauki picia. Dla starszych dzieci należy zadbać o kubek, który będzie zarówno lekki, jak i wygodny do trzymania.
Warto też pamiętać o nauce picia przez słomkę. Dobrze nadają się do tego soczki w kartonikach (słodką zawartość można wymienić na wodę). Przez lekkie naciskanie takiego kartonika można podpompować dziecku płyn do ust i w ten sposób trochę ułatwić naukę.