Wróć do strony głównej.
Marca 29, 2024, 07:20:33 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: dziecko nie chce czytać - 9 miesięcy terapii  (Przeczytany 4722 razy)
aniasobie
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Lutego 25, 2020, 12:10:33 »

Nasz syn Rafał (obecnie 2lata 8 mies. )od 9-ciu miesięcy w terapii MK. Po diagnozie w październiku u prof. Korendo :Zespół Aspergera. Syn ma bardzo mało takich typowych zachowań autystycznych, jest pogodny  chętny do zabawy , lubi towarzystwo i dzięki terapii nie chce się bawić sam.
 Wg Pani Patrycji (terapeutki) terapia idzie ok ,a mały jest uparty okrutnie. Dziwi mnie, że tylko w tym czytaniu się tak upiera, my nawet ze słuchawkami nie mieliśmy problemu -drugiego dnia słuchał bez problemu. Zazwyczaj chętnie idzie ćwiczyć a nawet się dopomina  ćwiczeń.

Mamy jednak  problem z czytaniem. 3 miesiące temu pięknie czytał paradygmaty, nawet proste słowa a teraz nic, na sam widok literek sylab lub książeczek - dramat. Nie chce czytać. Wszystkie inne ćwiczenia wykonuje bez protestu tylko to czytanie nam nie idzie. Wiem że zna wszystkie paradygmaty bo wielokrotnie nam to zademonstrował  Rafałek łączy już 3 nawet 4 słowa , tworzy zadnia , odpowiada na pytania tylko nie chce pytać sam z siebie : co to?. Nie mam pomysłu jak go "złamać" żeby zaczął współpracować i czytać.
Niepokoi mnie też , że jeżeli pytam : co robi mama? odpowiada czasami : Je zupę mama, albo mama zupę je. - tak przestawia.
Co zrobić ?  Nadal mu powtarzać te same ćwiczenia pokazywać książeczki i paradygmaty czy coś zmienić?
Co zrobić żeby zaczął pytać?

 Ania, mama Rafała
Zapisane
Aleksandra Chmielewska
Administrator
Newbie
*****
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #1 : Lutego 28, 2020, 12:56:01 »

Dzień dobry,
proponuję zmianę formy ćwiczeń, wykorzystanie w nauce czytania zainteresowań Synka oraz pacynek (dziecko uczy czytać kogoś innego, dzięki temu czuje się kompetentne, a ciężar niepowodzenia spoczywa na pacynce). Ciekawe pomysły na naukę czytania poprzez zabawę znajdzie Pani tutaj: https://centrummetodykrakowskiej.pl/forum/index.php?topic=1893.0.
Aby wspomóc kształtowanie umiejętności zadawania pytań, należy wprowadzać ćwiczenia naprzemienności (https://centrummetodykrakowskiej.pl/blog/naprzemiennosc-dzialan/).
Ponadto musicie Państwo nadal ćwiczyć precyzyjne odpowiadanie na pytania, po przełamaniu niechęci do czytania możecie włączyć do tych zadań czytanie zdań oraz wybieranie odpowiednich odpowiedzi zapisanych na etykietkach. Wówczas Synek będzie miał szansę nie tylko słyszeć prawidłową formę, ale także widzieć ją.

Życzę owocnej pracy i serdecznie pozdrawiam
Aleksandra Chmielewska
Zapisane
aniasobie
Newbie
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #2 : Marca 08, 2020, 06:25:57 »

Bardzo dziękuję  za odpowiedź.
 Spróbujemy tak jak Pani radzi.
Pozdrawiam,
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!