Wróć do strony głównej.
Marca 28, 2024, 07:36:24 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: SMF - Just Installed!
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Dziewczynka 9 miesięcy-niepokojące objawy  (Przeczytany 3221 razy)
Mama9J
Newbie
*
Wiadomości: 2


« : Czerwca 26, 2020, 09:20:57 »

Witam, bardzo proszę o poradę, gdyż parę rzeczy niepokoi mnie u mojej 9miesięcznej corki.

Corka urodzona w 38tc przez cc.  Otrzymala 10 pkt. Od urodzenia dziecko było wymagające- kolki, ulewania-wrecz  chlustania,potem AZS, swędzenie skóry, wzmożone napięcie mięśniowe-rehabilitowana od 3 miesiąca do chwili obecnej, dziecko jest niespokojne w nocy -często się wybudza, drapie się. Do  około 3 miesiąca miała nadwrażliwośc na dotyk-wyglądalo to jakby nie chciala być dotykana, nie lubila być noszona-prężyla się, była na rekach sztywna- gdy wprowadziliśmy rehabilitacje to wszystko ustąpilo bardzo szybko.Dziecko raczkuje, siedzi samodzielnie, jest bardzo aktywne, nie lubi być sama, jak tylko odejdę od niej pojawia się płacz.

 Z rzeczy pozytywnych: 
-jest z nią bardzo dobry kontakt wzrokowy, dziecko się często uśmiecha do nas, do dziadkow, często się smieje, łatwo ją rozbawić, lubi się przytulać, gdy mówimy chodź do mnie to z uśmiechem do nas raczkuje, cieszy się gdy mąz wraca z pracy,
- robi papa od paru dni( jak mowimy zrob papa-to wykonuje ten gest ale też sama z siebie bez powodu ) lubi się bawić w akuku, wyciąga zabawki z pudełka, uwielbia oglądać książeczki ze mną ale tez i sama chętnie je przegląda( jedyna rzecz, które mnie niepokoi bo ostatnio gdy pokazuje palcem w ksiazeczce na np. żabkę to lapie za mój palec  i go zabiera ale nie jest to przy każdym pokazaniu palcem), wyrzuca zabawki i spogląda jak spadają, potrafi  znalezc zabawkę ukrytą pod pieluszka, potrafi  pociągnąc za sznurek, do którego przywiązana jest zabawka i cieszy się ze swojego sukcesu . ---bardzo ladnie gaworzy-mama,tata,nie,Dada,lala,
-lubi zabawy przed lustrem, smieje się wtedy do siebie, wyciąga rączki
-jest zainteresowana naszymi twarzami-lubi dotykać nosa

Niepokoi mnie:
- brak wskazywania przedmiotów za pomocą palca- od paru dni zaczeła wyciągać rekę w kierunku przedmiotów, które ją interesują ( nie wykonuje jednak poleceń –np. pokaz gdzie jest lampa.)
- Nie robi kosi-kosi, nie bije brawa
- Wcześniej dobrze reagowala na swoje imię, teraz się to pogorszyło
- Pojawil się u niej onanizm wczesno niemowlęcy-  nie wiem czy ma na to wpływ nowa Pani rehabilitant –bo bardzo placze podczas zajęc, wręcz histerycznie i stad dziecko znalazlo onanizm jako metodę odreagowania tych zajęc?
-  Dość Często bawi się rączkami, ogląda je, macha nimi, zaciska paluszki i prostuje- ten ruch najbardziej mnie niepokoi jako objaw autyzmu
- Bardzo lubi dotykac kocyka, zaciska na nim raczki, miętosi go, tak samo jest podczas karmienia piersia- musi mieć coś w rączce-najlepiej kocyk
- Często drapie paluszkami rózne przedmioty
- Nie wyciąga rączek, żeby ją wziąć na ręce- może dlatego,że bardzo szybko ją podnosimy jak tylko płacze czy marudzi? Od jakiegoś czasu zachęcamy ja do wyciagania raczek- zazwyczaj reaguje zywo, cieszy się, prostuje wtedy nozki i rączki i piszczy ale rączek nie wyciaga
- Gdy jest na rękach w „fasolce”- czasami się wygina- ale podejrzewamy,że ma to związek z jej wzmożonym napięciem mięśniowym
- Często marudzi, jest niespokojna, pojawił się u niej dość dziwny odgłos mlaskania i równoczesne  wymawianie mmm – nie jest to raczej związane z głodem, bo po jedzeniu też to się u niej pojawia
-Gdy coś mowię- dość często łapie mnie za usta
-Ostatnio zauważyliśmy,ze boi się dźwieku odkurzacza-czego wcześniej nie bylo
Dziecko mialo wykonane usg glowki, eeg – wyniki prawidłowe.

Czy te rzeczy które wymieniłam słusznie mnie niepokoją? Czy mogą być wczesnym objawem autyzmu? Bardzo proszę o jakieś wskazówki, co powinniśmy robić, żeby pomoc dziecku w rozwoju? Gdzie szukać pomocy jeśli są to poważne nieprawidłowości?

Pozdrawiam serdecznie!
Zapisane
olababilec
Global Moderator
Newbie
*****
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #1 : Czerwca 30, 2020, 05:36:32 »

Szanowna Pani,

Niemożliwym jest dokonanie oceny rozwoju Pani Córeczki bez uprzedniego kontaktu.

Jeżeli jednak zauważa Pani niepokojące zachowania w rozwoju swojego Dziecka, proszę jak najszybciej skonsultować się z terapeutą Metody Krakowskiej® (wykaz terapeutów znajdzie Pani na stronie: www.szkolakrakowska.pl).
Może również zapisać się Pani na diagnozę u Pań Profesor w Centrum Metody Krakowskiej. Informacje znajdzie Pani na stronie: https://centrummetodykrakowskiej.pl/diagnoza-i-terapia/#diagnoza

W pierwszej kolejności proszę całkowicie zrezygnować z wszelkich prawopółkulowych stymulacji  (TV, radio, komputer, zabawki dźwiękowe, smartfon itp.).

Proszę ćwiczyć użycie gestu wskazywania palcem, aby wszedł on w spontaniczne zachowania dziecka. Istotne, żeby ten gest nie miał jedynie nakazowego charakteru, a był chęcią nawiązania kontaktu z drugą osobą, oznaczał  „zobacz”) -  więcej o geście wskazywania palcem: https://centrummetodykrakowskiej.pl/blog/gest-wskazywania-palcem/.

W oczekiwaniu na konsultację u specjalisty, zachęcam do samodzielnego rozpoczęcia stymulacji rozwoju Dziecka. Pomysły na ćwiczenia i zabawy opisane zostały w publikacji prof. J. Cieszyńskiej i prof. M. Korendo, pt. "Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6. roku życia". Wdrożenie opisanych tam oddziaływań wpływa korzystnie na rozwój wszystkich dzieci (w przypadku zakłóceń lub zaburzeń rozwoju - wyrównują deficyty, a w przypadku prawidłowego rozwoju - dodatkowo go stymulują).

Z poważaniem,

Aleksandra Babilec
Zapisane
Mama9J
Newbie
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #2 : Lipca 05, 2020, 03:54:54 »

Dziękuje pięknie za odpowiedź!

Pozdrawiam!
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!