Centrum Metody Krakowskiej - Serwis Logopedyczny - Recenzja pomocy Rzeczowniki- do jedzenia i do picia
Blog
Recenzja pomocy Rzeczowniki- do jedzenia i do picia

Recenzja pomocy Rzeczowniki- do jedzenia i do picia

,,Rzeczowniki – do jedzenia i do picia” to nasza najnowsza pomoc, która świetnie sprawdzi się w pracy z dziećmi z alalią, afazją, zespołem Downa oraz innymi zaburzeniami, w których występuje opóźnienie rozwoju mowy.

Pomoc składa się ze zdjęć prawdziwych posiłków i napoi, wyrazów do czytania globalnego, zapisanych białą czcionką na czarnym tle, a także programu słuchowego, w którym wymawiane rzeczowniki zostały przetworzone elektronicznie i lekko spowolnione w celu łatwiejszego ich przyswojenia. Taka pomoc pozwala na jednoczesne ćwiczenie uwagi, koncentracji, a także analizy i syntezy wzrokowej. Można wykorzystać ją nie tylko do wprowadzenia rzeczowników podczas programowania języka, ale także do Symultaniczno-sekwencyjnej nauki czytania® przy wprowadzaniu wyrazów globalnych, do kategoryzacji, oraz sekwencji słuchowych.

Poniżej przedstawiamy Państwu kilka propozycji ćwiczeń, które można przeprowadzić wykorzystując pomoc ,,Rzeczowniki – do jedzenia i do picia’’:

1.Programowanie języka

Dziecko słucha programu słuchowego jednocześnie oglądając odpowiednie zdjęcia. Komputerowo wydłużone brzmienie spółgłosek kształtuje właściwy wzorzec mowy oraz skłania do naśladowania wypowiedzi.

 

 

2.Sekwencje słuchowe

Mówimy:

-Daj: chleb, jajko, ser.

-Daj: mleko, jagody, ryż.

Dziecko podaje po kolei.

 

3. Kategoryzacja

Budowanie kategorii tematycznych: jedzenie i picie. Dziecko dopasowuje obrazki do odpowiedniej kategorii.

Wykluczanie ze zbioru – rozkładamy przed dzieckiem trzy obrazki, dwa z nich przedstawiają produkty do jedzenie, jeden do picia. Pytamy: Co nie pasuje?

 

 

4. Zagadki

W późniejszym etapie pomoc może zostać wykorzystana do zabawy w tworzenie zagadek. Ważne jest, aby pamiętać o naprzemienności ról, pierwsze rodzic zadaje zagadkę, następnie dziecko.

 

Pomoc ,,Rzeczowniki – do jedzenia i do picia’’ będzie przydatna w pracy z wszystkimi dziećmi mającymi problemy z nabywaniem systemu językowego.

 

Program słuchowy dostępny będzie w formie pliku MP3 oraz na YouTube dzięki czemu osoby zamawiające pomoc ze sklepu internetowego także będą miały możliwość odsłuchania rzeczowników.

   Udostępnij