Centrum Metody Krakowskiej - Serwis Logopedyczny - PIRACI- warsztaty „Czytam i liczę”
Blog
PIRACI- warsztaty „Czytam i liczę”

PIRACI- warsztaty „Czytam i liczę”

PIRACI- warsztaty „Czytam i liczę”

Piracka podróż czy warsztaty czytania i liczenia? Okazuje się, że piraci też czytają, liczą i są w tym naprawdę świetni! To także prawdziwi przyjaciele dla naszych dzieci, z którymi szli ramię w ramię przez ostatnie warsztaty. Jak przebiegała podróż i czy dopłynęliśmy do końca cali i zdrowi? Zacznijmy od samego początku!
            Dzień jak co dzień, dzieci zdejmują kurtki, buty i ze swoimi teczkami raźnie wchodzą do sali, niczego się nie spodziewając. Zza drzwi pojawia się pirat. Wywołuje on ogromne zaskoczenie i radość naszych podopiecznych, którzy już domyślają się, że to właśnie przygoda piracka będzie motywem przewodnim naszych zajęć. Z trudnością udaje się okiełznać zapał dzieci, bo przecież każdy chce zostać piratem! Zanim to jednak nastąpi na dywanie czeka pierwsze zadanie - plansza z piratami, na której zapisany jest paradygmat PA PO PU PÓ PE PI PY oraz MA MO MU MÓ ME MI MY.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci odczytują sylaby - celem ćwiczenia jest rozróżnianie sylab z różnych paradygmatów. Następnie dzieci losują karty z podpisanymi obrazkami - zadaniem dzieci jest odnalezienie tego samego przedmiotu na planszy oraz rozpoznanie na jaką sylabę zaczyna się dane słowo. Na odwrocie karty każde dziecko ma zapisany numerek (1-10). Ustawiamy się w szeregu po kolei, po to aby przygotować się do następnego zadania.

Okazuje się, że piraci mają swoją królową, której chcą sprezentować naszyjnik, jednak najpierw trzeba go ozdobić diamentami, w tym celu na środku sali pojawia się stolik. Są na nim „schody” z numików, skrzynka z diamentami oraz szczypce. Zadaniem dzieci jest włożenie diamentów do otworów klocków tego samego koloru za pomocą szczypiec.
            Po wykonaniu tego zadania pojawia się Krokodyl Złodziejaszek, który chciałby ukraść z naszyjnika największy kamień. Wysuwamy dwa klocki i porównujemy, który z nich wybierze Krokodyl. Wybiera on zawsze ten, gdzie jest więcej elementów. Powtarzamy na innej parze klocków.
            Krokodyl  czasem nie jest w stanie zdecydować, który klocek wybrać, dlatego wspomaga się wagą. Wrzucamy do wagi Numicon diamenty i porównujemy które są cięższe- przy których szalka jest na dole, następnie powtarzamy to z klockami, które wyrażają te same liczby. Ostatnim zadaniem jest porównanie dwóch klocków. Jeden klocek wrzucamy do szalki, a dziecku proponujemy dwa inne. Prosimy, aby wrzuciło do drugiej szalki klocek cięższy/lżejszy od tego, który my wrzuciliśmy, dziecko dokonuje odpowiedniego wyboru.
            Kolejnym zadaniem jest dotarcie na wyspę papugi. Dzieci muszą przejść przez trasę filcowych kamieni, ułożonych wzdłuż sali, głośno odczytując liczby naklejone na kamienie.

 

Na wyspie wita dzieci kolega piratów - Wąż Pyton i to on wyznacza kolejne zadania. Ma dla poszukiwaczy zaszyfrowaną wiadomość. Podopieczni odnajdują w sali karteczki, na których z jednej strony są symbole, a z drugiej sylaby. Dzieci przyporządkowują karteczki do odpowiedniej planszy, dzięki czemu sylaby się ze sobą łączą i powstaje zakodowana wiadomość: PYMO MOPE PUPAME PÓMI co oznacza, że wskazówki do dalszych zadań znajdują się w kopercie pod dywanem.

Pierwsza podpowiedź oznacza, że musimy wyjść z sali, pójść na schody i podążać za numerami. Docieramy do małej sali, gdzie znajdują się skrzynki. Pierwsza z nich zamknięta jest kłódką na kod. Kod do kłódki podpowiada nam kartka leżąca obok.

 

 

 

Po otwarciu odnajdujemy w niej monety, którymi wypełniamy ramki przygotowane na stoliku obok. Działamy według schematu, który znajduje się w kopercie od węża Pytona. Nad każdą ramką jest sylaba, a pod nią kluczyk.

 

Na zamkniętej na kłódkę skrzynce jest instrukcja: NAJDROŻSZY KLUCZ OTWIERA SKARB. Odnajdujemy w której ramce jest najwięcej monet i odpowiadający jej kluczyk otworzy skrzynkę. W środku znajduje się prawdziwy skarb - czekoladowe monety. Nasi podopieczni to już nie dzieci, a prawdziwi piraci - dzielnie wykonali szereg trudnych zadań, które pomogły odnaleźć im skarb!
          

 

 

  Powoli dopływamy do brzegu naszej pirackiej przygody, której zwieńczeniem jest gra planszowa „Piraci”.

 

 

Pliki do pobrania

502.5 KB
229.5 KB
   Udostępnij